Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

40 pozytywnych decyzji Komisji Europejskiej na drogi w Programie Infrastruktura i Środowisko

To dobry czas dla polskich dróg. W tym tygodniu rozpoczęły się budowy dwóch kolejnych odcinków, a dwie inwestycje otrzymały z Komisji Europejskiej potwierdzenie dofinansowania z Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). Obie decyzje Komisja wydała 5 września.

Projekt „Budowa drogi ekspresowej S17 Warszawa - Garwolin, odc. w. Zakręt - w. Lubelska” otrzyma z POIiŚ ponad 274,4 mln zł. Jego cała wartość to niemal 734,7 mln zł. Powstanie prawie 4,5 km nowej drogi ekspresowej, która będzie przebiegać przez warszawską dzielnicę Wesoła, gminę Sulejówek oraz gminę Wiązowna. Węzeł „Lubelska”, który jest częścią tego projektu (i ma w sumie dodatkowo nieco ponad 1,5 km długości), będzie jednym z kluczowych węzłów Warszawskiego Węzła Drogowego – umożliwi ruch autostradą A2 w kierunku Terespola, drogą S8 w kierunku Białegostoku, drogą S17 będzie można pojechać w kierunku Lublina, stworzy też połączenie z węzłem Konotopa na autostradzie A2. Po sąsiedzku, na odcinku w. Lubelska – Garwolin, budowa ruszyła oficjalnie dzisiaj (o czym pisaliśmy na naszej stronie).

Druga decyzja komisji dotyczy projektu „Budowa drogi ekspresowej S5 na odc. Nowe Marzy – Bydgoszcz”. Inwestycja o wartości przeszło 2 mld zł otrzyma dofinansowanie z POIiŚ w wysokości 1,08 mld zł. Beneficjent, którym jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, wybuduje niemal 74 km drogi ekspresowej z dwoma pasami ruchu w każdą stronę. Możliwa będzie jej rozbudowa o trzeci pas. Budowa ma się zakończyć również w 2020 roku.

***

Wydane decyzje dają łącznie już 76 decyzji pozytywnych wydanych przez Komisję Europejską i zapewniających środki na realizację dużych projektów w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Na projekty drogowe KE wydała tym samym już 40 pozytywnych decyzji.