Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Cmentarz z XV wieku odkryty w Krakowie. Gdyby nie fundusze unijne, pozostałby tajemnicą

Kraków, ul. Łobzowska na Garbarach. Tu MPEC prowadzi inwestycję współfinansowaną z funduszy unijnych Programu Infrastruktura i Środowisko – „Budowa nowych odcinków sieci cieplnej wraz z przyłączami i węzłami ciepłowniczymi w celu likwidacji istniejących lokalnych źródeł ciepła opalanych paliwem stałym w Krakowie i Skawinie - etap I”. Archeologów spotkała tu prawdziwa niespodzianka.

Archeolodzy, którzy prowadzą prace przy realizacji inwestycji biegnącej przez krakowskie Garbary, byli zaskoczeni. Okazało się, że natrafili na największy krakowski cmentarz. Jego powstanie datuje się na końcówkę XV wieku. Był ogromny – zajmował aż 3 ha, a pochówków dokonywano tu przez 300 lat. Badacze odkryli też fragmenty murów, które okalały nekropolię.

Odkrycie jest prawdziwą sensacją. Historycy wiedzieli, że na tych terenach funkcjonował kiedyś cmentarz. Do tej pory nikt jednak nie wiedział ani gdzie dokładnie się znajdował, ani nie znał jego skali. To realizacja inwestycji POIiŚ pozwoliła na rozpoczęcie prac w tym rejonie. Kolejny więc raz fundusze unijne, budując nowe, pomagają nam rozwiązywać historyczne zagadki i zapełniać białe plamy na kartach historii.

Projekt, który prowadzi krakowski MPEC, otrzymał ponad 39 mln zł unijnego dofinansowania z POIiŚ. Wartość całej inwestycji to niemal 73,8 mln zł. W efekcie powstanie prawie 13,5 km sieci ciepłowniczej, zainstalowanych zostanie ok. 215 indywidualnych węzłów cieplnych w Krakowie i Skawinie. Szacuje się, że pozwoli to na roczny spadek emisji gazów cieplarnianych o 6 520,78 tony równoważnika CO2 oraz nastąpi spadek emisji pyłów o 56,58 Mg/rok.