Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Kolejna decyzja Komisji Europejskiej dla projektu Programu Infrastruktura i Środowisko

12 czerwca 2017 r. Komisja Europejska wydała decyzję zatwierdzającą dofinansowanie dla projektu Budowa drogi ekspresowej S5 Żnin - Gniezno, odc. Mielno – Gniezno. Wartość całkowita inwestycji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wynosi 578 mln zł, z czego dofinansowanie unijne to ponad 310 mln zł. Zakończenie realizacji inwestycji zaplanowano na lipiec br. To już 39. decyzja dla dużego projektu realizowanego ze środków unijnych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, a 23. decyzja wydana dla dużego projektu drogowego w tym programie.

Projekt obejmuje budowę drogi ekspresowej S5 o długości ponad 18 km na odcinku od granicy województw kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego do Gniezna. W ramach inwestycji powstają także 3 węzły drogowe, a ponadto obiekty inżynierskie, Miejsca Obsługi Podróżnych, przejścia dla zwierząt, oświetlenie drogowe, urządzenie organizacji i bezpieczeństwa ruchu. Na całym odcinku drogi ekspresowej przewidziano przekrój drogowy dwujezdniowy z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku oraz pasem awaryjnym i szerokim pasem dzielącym z rezerwą na trzeci pas.

Inwestycja skróci czas podróży pomiędzy najważniejszymi ośrodkami w kraju oraz wpłynie na zmniejszenie natężenia ruchu, poziomu hałasu i emisji spalin na drogach alternatywnych. Przyczyni się także do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa oraz komfortu podróżnych.