Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Nowe tramwaje dla Krakowa

14 marca 2017 roku Komisja Europejska wydała decyzję o przyznaniu dofinansowania dla projektu "Zakup niskopodłogowego taboru tramwajowego w celu usprawnienia i poprawy jakości miejskiej komunikacji zbiorowej w Krakowie – część I". Inwestycja będzie realizowana w ramach działania 6.1 Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ). To już 37. decyzja w ramach POIiŚ.

W ramach projektu do Krakowa trafi 35 niskopodłogowych tramwajów. Zakupiony tabor będzie wykorzystywany na wszystkich trasach, w tym na liniach obsługujących główne ciągi i węzły komunikacyjne łączące duże osiedla mieszkaniowe ze ścisłym centrum miasta (w tym węzeł przesiadkowy Dworzec Główny PKP) czy ważnymi ośrodkami edukacji, sportu, kultury (m.in. Kampus UJ, zabytkowe centrum).

Dzięki inwestycji poprawi się komfort i bezpieczeństwo podróżowania pasażerów, a komunikacja miejska będzie łatwiej dostępna dla osób o ograniczonej mobilności. Celem projektu jest również zwiększenie liczby pasażerów transportu publicznego, a przez to zmniejszenie negatywnego wpływu transportu indywidualnego na środowisko.

Beneficjentem projektu jest Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie. Wartość inwestycji to ponad 314 mln zł, z czego niemal 125 mln zł stanowi dofinansowanie unijne. Realizacja projektu zakończy się w 2019 roku.