Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Otwarcie Skarbca Koronnego na Wawelu

Skarbiec Koronny na Wawelu już otwarty. Zmiany, które w nim zaszły, były możliwe dzięki dofinansowaniu z Programu Infrastruktura i Środowisko.

Po półrocznej przerwie ponownie można zwiedzać Skarbiec Koronny z nową aranżacją jednego z najpiękniejszych pomieszczeń – Sali Kazimierzowskiej.

Zaprojektowanie i wykonanie nowych gablot na ekspozycję znajdującą się w Skarbcu jest jednym z elementów trwającego w Krakowie projektu, polegającego na remoncie zabytkowej infrastruktury Wzgórza Wawelskiego wraz z konserwacją i ochroną zabytkowych muzealiów na Wawelu. Projekt realizowany jest ze środków unijnych Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Projekt „Wawel – dziedzictwo dla przyszłości” to nie tylko prace przeprowadzone w Skarbcu Wawelskim. Objął on również m.in. konserwację architektury Dziedzińca Arkadowego w zakresie krużganków, polepszenie warunków ochrony zbiorów, konserwację zabytków ruchomych i zabytkowych muzealiów, a także działania związane z digitalizacją oraz stworzeniem nowej wystawy stałej „Wawel Odzyskany”.

Inwestycja przyczynia się również do zwiększenia efektywności energetycznej - oświetlenie zostało wymienione na energooszczędne (np. wymiana oświetlenia na LED w salach Zamku). Dzięki zamontowanym windom, zbiory łatwiej też będzie teraz zwiedzać osobom niepełnosprawnym.  

Wartość całkowita projektu to ponad 30 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wynosi ponad 21 mln zł.