Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Ponad 34,8 mln zł dofinansowania UE na rozwój kolei we Wrocławiu

Dzięki wsparciu Unii Europejskiej wrocławska infrastruktura transportowa zmienia się na lepsze. Plany modernizacyjne zakładają, że za dwa lata wrocławianie będą mogli skorzystać z nowego przystanku kolejowego i innych udogodnień ułatwiających codzienną podróż.

Przemysław Gorgol, p.o. dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych oraz Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w środę 23 maja złożyli podpisy pod umową na dofinansowanie projektu „Budowa przystanku kolejowego Wrocław Szczepin na linii nr 143 wraz z przebudową wiaduktu kolejowego nad ul. Długą we Wrocławiu oraz niezbędną infrastrukturą”. Wartość inwestycji to blisko 51 milionów złotych, wsparcie UE wyniesie ponad 34,8 milionów złotych i pochodzić będzie z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

"Z programu Infrastruktura i Środowisko od 2015 roku przeznaczono z funduszy unijnych 75,5 miliarda złotych na rozwój Polski. W tym celu podpisano 1720 umów. Te liczby wielu osobom mogą nic nie mówić. Istotą tego programu jest jednak to, że Polska lokalna z roku na rok zmienia się na lepsze, a inwestycje w infrastrukturę zawsze pociągają za sobą inwestycje w regionach: powstają nowe miejsca pracy i nowe firmy, a te, które już istniały, mają szanse na rozwój. Dlatego trzeba zdać sobie sprawę, że dzięki kwocie 75,5 miliarda złotych zmienia się życie Polaków tu i teraz: na osiedlu Szczepin, we Wrocławiu, na Dolnym Śląsku" - stwierdził obecny na uroczystości podpisana umowy Witold Słowik, wiceminister inwestycji i rozwoju.

Projekt zakłada budowę nowego przystanku kolejowego Wrocław Szczepin zlokalizowanego na trasie Kalety – Kluczbork – Oleśnica – Wrocław Mikołajów. W miejscu, gdzie obecnie nie ma infrastruktury pasażerskiej i żadnego skomunikowania z miejskim transportem publicznym, powstaną perony z dojściami, schodami, windami oraz wiatami, a także systemem informacji pasażerskiej.

W ramach prac przebudowany zostanie wiadukt kolejowy nad ulicą Długą we Wrocławiu. Obszar Lokalnego Centrum Sterowania Wrocław Popowice zostanie powiększony o stację Wrocław Popowice oraz nastąpi rozbudowa funkcjonującego systemu przekazywania informacji o przyjazdach i odjazdach pociągów na posterunkach Grabiszyn, Stadion, Wrocław Gądów i Wrocław Nadodrze. 

Głównym celem przedsięwzięcia jest poprawa funkcjonowania systemu komunikacji we Wrocławiu. Realizacja projektu zwiększy dostępność transportu kolejowego dla mieszkańców Wrocławia, a także doprowadzi do integracji wrocławskich kolei z transportem miejskim. To znacząco poprawi warunki komunikacyjne, nie tylko mieszkańcom osiedla Szczepin, ale całej Aglomeracji Wrocławskiej.

"Realizacja inwestycji wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom wrocławian – projekt zwiększy mobilność części mieszkańców, umożliwi szybszy i sprawniejszy niż obecnie dojazd do pracy, czy też miejsc rekreacyjnych zlokalizowanych nad Odrą" -  podkreślił Przemysław Gorgol, p.o. dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych.