Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Ponad 50 km nowych, szybkich tras. Ruszyły kolejne inwestycje z Programu Infrastruktura i Środowisko

Wczoraj wystartowała budowa autostrady A2 na odcinku Warszawa (w. Lubelska) – Mińsk Mazowiecki. 24 godziny później i ok. 30 km dalej – pierwsza łopata została wbita w okolicach Kołbieli, gdzie rozpoczęła się budowa drogi ekspresowej S17 Warszawa – Garwolin na odcinku od węzła Lubelska. Drogowcy nie zwalniają tempa.

Projekt  „Budowa autostrady A2, odc. Warszawa (w. Lubelska) - Mińsk Mazowiecki”, realizowany w systemie projektuj i zbuduj, czeka na dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. GDDKiA złożyła już wniosek o dofinansowanie na kwotę ponad 329,5 mln zł. Wartość całej inwestycji szacuje na ponad 830 mln zł. Niemal 15 km nowej trasy ma powstać do 2020 roku.

Ruszyła budowa autostrady A2 na odcinku od węzła Lubelska do Mińska Mazowieckiego

Źródło zdjęcia: GDDKiA

Drogowcy wybudują nową trasę, która będzie biegła od węzła Lubelska do początku istniejącej już autostradowej obwodnicy Mińska Mazowieckiego. Cały odcinek będzie miał po 2 lub 3 pasy ruchu na każdej z dwóch jezdni oraz pasy awaryjne. Powstanie też węzeł Konik, który połączy autostradę z drogami lokalnymi oraz wiadukty, kładki, przepusty czy przejścia dla zwierząt.

Ruszyła budowa autostrady A2 na odcinku od węzła Lubelska do Mińska Mazowieckiego

Źródło zdjęcia: GDDKiA

Z kolei projekt „Budowa drogi ekspresowej S17 Warszawa – Garwolin, odc. w. Lubelska – Garwolin” otrzymał już dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko w wysokości 618,5 mln zł. Dla wartej 1,25 mld zł inwestycji Komisja Europejska wydała już też pozytywną decyzję, potwierdzającą unijne wsparcie. Projekt, podobnie jak budowa odcinka A2, jest realizowany w systemie projektuj i buduj. Został podzielony na 3 zadania:

  • odcinek od węzła Lubelska do Kołbieli;
  • obwodnica Kołbieli;
  • odcinek od Kołbieli do Garwolina.

W większości projektowana droga przebiega po starym śladzie krajowej 17. Powiązanie z siecią dróg zostanie zrealizowane poprzez 6 węzłów drogowych: Góraszka, Wiązowna, Otwock, Ostrów, Kołbiel , Lipówki. Droga będzie mieć niemal 37 km długości. Jej budowa ma się zakończyć w przyszłym roku.

Ruszyła budowa drogi ekspresowej S17 Warszawa – Garwolin, odc. w. Lubelska – Garwolin

Źródło zdjęcia: MIiR