Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Ponad połowa funduszy w największym programie polityki spójności zagospodarowana

12 października obradował Komitet Monitorujący Program Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). Omówiono m.in. postęp we wdrażaniu programu. Dyskutowano także o realizacji dwóch odcinków drogi S6 pomiędzy Koszalinem a Lęborkiem, co do których, jeszcze przed posiedzeniem komitetu, zdecydowano, że pozostaną w Wykazie dużych projektów POIiŚ. 

"O wysokiej dynamice wdrażania programu świadczy fakt, że w ciągu ostatniego miesiąca podpisaliśmy umowy na kwotę blisko 5 mld zł ze środków UE. Tym samym zakontraktowaliśmy już połowę dostępnych środków przyznanych dla Programu" – powiedział przewodniczący obradom wiceminister rozwoju Witold Słowik.

Przedstawiciel Komisji Europejskiej Christopher Todd pogratulował szybkiego tempa realizacji programu i przypomniał, że POIiŚ 2014-2020 jest liderem zarówno jeśli chodzi o przekazywanie wniosków dla dużych projektów, jak również w zakresie poziomu wdrażania i płatności otrzymywanych z KE. Podkreślił, że powodzenie POIiŚ 2014-2020 jako największego programu polityki spójności realizowanego obecnie w całej Unii Europejskiej jest szczególnie istotne również w kontekście przyszłości tej polityki.

Podczas posiedzenia przedstawiono aktualny stan wdrażania programu, podkreślając wysoki stopień zaawansowania zarówno w zakresie wykorzystania dostępnej alokacji, jak i realizacji zaplanowanych efektów rzeczowych we wszystkich wspieranych sektorach.

Komitet podjął również decyzję w sprawie modyfikacji Wykazu dużych projektów, stanowiącego załącznik do POIiŚ. Głosowanie poprzedziła dyskusja, podczas której rozmawiano głównie o dwóch odcinkach drogi ekspresowej S6: Koszalin - Słupsk i Słupsk - Lębork. Zmiany w ww. wykazie nie objęły tych dwóch odcinków, ponieważ decyzja, by nie poddawać pod głosowanie ich ewentualnego usunięcia z wykazu zapadła przed posiedzeniem KM POIiŚ. Oba odcinki wciąż znajdują się w wykazie.

Przyjęta została także uchwała w sprawie zmiany kryteriów wyboru projektów w ramach sektora energii.

Dodatkowo, przedstawiciel KE wygłosił prezentację dotyczącą opublikowanego w październiku br. Siódmego raportu nt. spójności. Przedstawione zostało też stanowisko Rządu RP w sprawie polityki spójności po 2020 roku.

Rozmawiano także o pomocy zwrotnej w obszarze termomodernizacji oraz o wynikach czwartego naboru projektów w sektorze kultury.