Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Prawie 137 mln złotych ze środków UE na modernizację toru wodnego do Portu Północnego w Gdańsku

Dzięki inwestycji gdański port będzie bardziej konkurencyjny. Z Programu Infrastruktura i Środowisko na transport morski trafiło już 2,72 mld zł.

Przemysław Gorgol, p.o. dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) oraz Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni podpisali dziś umowę na unijne dofinansowanie projektu „Modernizacja toru wodnego do Portu Północnego w Gdańsku”. Planowane całkowite koszty inwestycji wyniosą 161 milionów złotych. Unijne dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko pokryje około 85% kosztów projektu i wyniesie prawie 137 milionów złotych.

Projekt pozwoli zmodernizować całą długość toru wodnego zlokalizowanego na Zatoce Gdańskiej w rejonie Portu Północnego (część Portu Morskiego w Gdańsku). W ramach inwestycji zaplanowano powiększenie szerokości toru w dnie i zwiększenie jego głębokości technicznej. Po wykonaniu robót zaktualizowane zostanie ustawienie oznakowania nawigacyjnego poprzez modernizację 6 znaków i zakup 7 nowych znaków przegubowych.

Inwestycja umożliwi dwukierunkową żeglugę jednostek oraz zapewni bezpieczeństwo statkom wpływającym do i wypływającym z Portu Gdańsk.

"Jako minister od inwestycji i rozwoju patrzę przede wszystkim na gospodarczy aspekt tego przedsięwzięcia. Do portu będą mogły wpłynąć większe jednostki, będzie też bezpieczniej. To argumenty dla przedsiębiorców za tym, żeby podjąć lub kontynuować współpracę z portem" – ocenił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. 

 

"Według Strategii Rozwoju Portu Gdańsk, w 2027 roku Port Gdański będzie należał do grona najnowocześniejszych portów w Europie. Inwestycja, na którą dzisiaj podpisywana jest umowa o dofinansowanie unijne, jest jednym z etapów we wdrażaniu założeń tej strategii" – podkreślił Przemysław Gorgol, Dyrektor CUPT. 

Celem inwestycji jest rozwój transportu wodnego i większa konkurencyjność Portu Gdańsk. Planowany termin zakończenia modernizacji to koniec kwietnia 2020 roku.

W Programie Infrastruktura i Środowisko na transport morski przeznaczono około 3,7 mld zł. 74% tych funduszy - 2,72 mld zł - zostało już zainwestowanych w 9 projektów. Do wykorzystania pozostał jeszcze około 1 mld zł.