Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Projekt Programu Infrastruktura i Środowisko kończy odbudowę Zamku Królewskiego w Warszawie

W Warszawie pojawił się kolejny punkt obowiązkowy dla spacerowiczów. Odbudowany z funduszy unijnych Ogród Dolny Zamku Królewskiego można już zwiedzać.

Odbudowa Zamku Królewskiego rozpoczęła się w 1971 roku. Do dziś brakowało mu ważnego elementu – terenu o powierzchni ok. 1,9 ha, położonego na wschód od Arkad Kubickiego, od strony Wisły. Reaktywacja zamkowego ogrodu odbyła się przy wsparciu Programu Infrastruktura i Środowisko. Projekt "Odtworzenie Ogrodów Dolnych Zamku Królewskiego w Warszawie", wart ponad 23,1 mln zł, otrzymał wsparcie unijne w wysokości 15 mln zł.

W ogrodzie zachowała się część jeszcze przedwojennego nasadzenia. Całą przestrzeń odtworzono na podstawie ikonografii pochodzących z XIX i XX wieku. Poza typowo parkową architekturą w postaci ścieżek, szpalerów, kwiatowych rabat, licznych fontann, ławek, projektanci zadbali również o dostępność Ogrodu Dolnego dla osób z niepełnosprawnościami. Elementem unijnego projektu było też m.in. wykonanie systemów automatycznego nawadniania czy odprowadzania wód opadowych, oświetlenia oraz sieci sanitarnych zasilających fontanny.