Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Tunel w Świnoujściu. Jest zgoda Komisji Europejskiej

Wczoraj minął termin, w którym Komisja Europejska mogła zgłosić zastrzeżenia do zasadności unijnego dofinansowania dla tunelu pomiędzy wyspami Uznam i Wolin. Oznacza to, że pieniądze z UE dla inwestycji są w 100 procentach pewne.

"Zgoda Komisji Europejskiej na unijne dofinansowanie jest potrzebna zawsze wtedy, gdy koszty inwestycji przekraczają 50 milionów euro, a w  przypadku inwestycji transportowych – 75 milionów" – wyjaśnia minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński

Od czasu przesłania informacji o inwestycji do Komisji Europejskiej, ta ma 3 miesiące na wydanie negatywnej decyzji albo dodatkowe pytania. 

"Ten termin upłynął wczoraj, bo informację przesłaliśmy komisji 26 marca.  Mamy więc milczącą zgodę na dofinansowanie, a miasto ma pewność, że może dalej działać. Pieniądze unijne są w 100 procentach pewne" – mówi Kwieciński.

Najważniejszą częścią inwestycji jest budowa tunelu pomiędzy wyspami Uznam i Wolin. Tunel pozwoli kierowcom przejechać pod Świną. Zachodnia część miasta, położona na wyspie Uznam, nie ma drogowego połączenia z resztą Polski. Na wyspie mieszka 80 proc. populacji Świnoujścia. To tam znajduje się centrum miasta. Z kolei po wschodniej części cieśniny zlokalizowany jest m.in. dworzec PKP. Pomiędzy wyspami Uznam i Wolin funkcjonują dwie przeprawy promowe – Warszów i Centrum.

Świnoujście planuje zrealizować inwestycję do 2022 r. Jej wartość to prawie 913 milionów złotych, a dofinansowania unijnego – prawie 776 milionów złotych. Środki na inwestycję pochodzą z Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Kalendarium wydarzeń:

  • 28 kwietnia 2017 roku – podpisanie umowy dofinansowanie,
  • 23 marca 2018 roku – pozytywna opinia ekspertów unijnej agendy Independent Quality Review, która przed zatwierdzeniem dofinansowania unijnego ocenia jakość i stopień przygotowania największych inwestycji infrastrukturalnych,
  • 26 marca 2018 roku – przekazanie do KE powiadomienia o projekcie,
  • 26 czerwca 2018 roku – milcząca zgoda Komisji Europejskiej na unijne dofinansowanie.