Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Szybsze podróże pociągiem z Warszawy do Lublina

14 marca 2017 r. Komisja Europejska wydała decyzję zatwierdzającą dofinansowanie dla projektu kolejowego Prace na linii kolejowej nr 7 Warszawa Wschodnia Osobowa – Dorohusk na odcinku Warszawa – Otwock – Dęblin – Lublin, etap II. Projekt dotyczy modernizacji linii kolejowej nr 7 na odcinku Warszawa Wschodnia– Otwock.

Modernizacja linii na odcinku Warszawa Wschodnia - Otwock wraz z pracami na łącznicy kolejowej nr 506 będzie stanowiła uzupełnienie największego projektu kolejowego pn. Prace na linii kolejowej nr 7 Warszawa Wschodnia Osobowa – Dorohusk na odcinku Warszawa – Otwock – Dęblin – Lublin, etap I.

Jest to już 38. decyzja Komisji Europejskiej w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, a 11. w sektorze kolejowym. 

Prace na odcinku Warszawa Wschodnia – Otwock obejmą modernizację i przebudowę 24 km linii kolejowej, przebudowę oraz budowę nowych obiektów inżynieryjnych, tj. mostów, wiaduktów, przepustów i tuneli drogowych. W ramach przebudowy powstanie również trzeci tor oraz kilkanaście podziemnych przejść dla pieszych. Po przeprowadzonych pracach na odcinku Warszawa Wschodnia Osobowa – Otwock pociągi osobowe na odcinku Warszawa Wawer – Otwock pojadą z prędkością 160 km/h.

W efekcie inwestycji wzrośnie prędkość handlowa połączeń kolejowych, co wpłynie na skrócenie czasu jazdy na modernizowanej linii, poprawi się dostęp osób niepełnosprawnych do transportu kolejowego oraz komfort podróży. Modernizowany w ramach projektu odcinek linii nr 7 należy do sieci TEN-T i będzie wyposażony w nowoczesny system sterowania ruchem kolejowym, co zwiększy bezpieczeństwo podróżnych.

Całkowity koszt projektu to 694 mln zł. Dofinansowanie z UE wyniesie blisko 400 mln zł.