Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Zabytki odzyskują dawną świetność

Dzięki wsparciu z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 wielu zabytkom w całej Polsce przywracany jest blask. Przekonaliśmy się o tym już wielokrotnie. Tym razem odwiedziliśmy dwa projekty związane z ochroną dziedzictwa kulturowego w Wielkopolsce.

Pałac w Rogalinie – jeden z piękniejszych w Polsce

Ponad 26 mln zł z Programu Infrastruktura i Środowisko pozwoliło na realizację II etapu modernizacji infrastruktury i szeroko zakrojone prace budowlano-konserwatorskie zespołu pałacowo-parkowego w Rogalinie. W ciągu dwóch i pół roku obiekt odzyskał swoją dawną okazałość i zachwyca odwiedzających.

Odtworzono historyczne wnętrza pałacu wraz z rekonstrukcją obiektów utraconych w czasie II wojny światowej (m.in. rzeźby, piece, oświetlenie, witraże). Jedno z największych pomieszczeń, neorokokowa biblioteka, zyskała pełne wyposażenie dzięki jego odtworzeniu w oparciu o zachowane projekty z końca XIX w. Warto wspomnieć również o znakomitej galerii malarstwa. Odwiedzjący Pałac w Rogalinie mają szansę podziwiać 250 obrazów autorstwa m.in. J. Matejki, J. Malczewskiego, A. Gierymskiego, W. Podkowińskiego, O. Boznańskiej, J. Fałata, L. Wyczółkowskiego, J. Mehoffera czy S. Wyspiańskiego.

Pracom konserwatorskim poddano tu niemal 300 zabytkowych mebli, kilkadziesiąt obrazów, wiele żyrandoli, pieców i innych obiektów rzemiosła artystycznego oraz powozów. Renowacja objęła także m.in. stajnię czy dawny czworak dworski. Powstało tu też coś dla najmłodszych: Muzeum Dziecięce. Ekspozycja pałacowa jest dostępna dla osób z dysfunkcją ruchową oraz dla niedowidzących i niewidomych, udostępniona jest również w Internecie, wraz z wirtualnymi lekcjami.

Pałac w Rogalinie

Wnętrza Pałacu w Rogalinie

Wnętrza Pałacu w Rogalinie

Historyczne przestrzenie Zamku Cesarskiego w Poznaniu

Wspaniałe wnętrza Zamku po latach intensywnego użytkowania uległy zniszczeniu. Centrum Kultury ZAMEK otrzymało ponad 14 milionów złotych dofinansowania ze środków unijnych POIiŚ 2014-2020 na przeprowadzenie prac konserwatorskich sal i korytarzy w zachodniej części dawnego zamku cesarskiego w Poznaniu.

Po zakończeniu prac konserwatorskich, uczestnicy zamkowych wydarzeń, widzowie, pasjonaci historii, sztuki oraz turyści otrzymają nową porcję wrażeń, zarówno w postaci odnowionych wnętrz, jak i wzbogaconego programu kulturalnego.

Zakres projektu obejmuje prace architektoniczne, instalacyjne oraz konserwację zabytkowych elementów wyposażenia i wystroju wnętrz. W planach jest również zakup sprzętu i wyposażenia do prowadzenia działalności kulturalnej.

Nie zapomniano również o osobach niepełnosprawnych, dla których doskonałym rozwiązaniem będzie możliwość zwiedzania z zakupionymi w ramach projektu audio-wideo przewodnikami. Dopełnieniem dźwięku i obrazu będą przewodniki w wersji papierowej.

W obu wizytach towarzyszyli nam przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz członkowie Komitetu Monitorującego POIiŚ 2014-2020.

Centrum Kultury ZAMEK

Centrum Kultury ZAMEK

Zdjęcia: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju