Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Opis projektu

Pomysł na spędzenie wolnego czasu dla miłośników ptaków i pieszych wędrówek – ścieżka dydaktyczna „Czahary” na terenie Bagna Bubnów. Czahary to porośnięte krzewami mokradła. Miejscowa ludność używała tego słowa już w XVII w. W Poleskim Parku Narodowym tak właśnie nazywa się jedna ze ścieżek edukacyjnych.

Trasa ścieżki prowadzi przez otwarte tereny torfowiska, a częściowo przez okalające je lasy. Na trasie o długości 6,5 km wytyczono pięć przystanków. Dla zwiedzających przewidziano wieże i platformy widokowe, zadaszenia, miejsca postojowe. Znaczna część ścieżki przebiega po specjalnych kładkach, które pozwolą przejść przez bagna suchą stopą i jednocześnie ochronią wrażliwą przyrodę torfowisk. Ścieżka jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami.

Bagno Bubnów jest siedliskiem dla wielu gatunków ptaków wodno-błotnych. Można tam spotkać błotniaka stawowego, śmieszkę, kszyka, kulika wielkiego, rycyka, czy kropiatkę. Swoje noclegowiska mają również żurawie – potrafi się gromadzić nawet ponad 3 tys. osobników. Szczególną osobliwością Bagna Bubnów jest wodniczka. Ten niepozorny ptak jest najrzadszym migrującym ptakiem śpiewającym w Europie. W trakcie wędrówek możliwe jest spotkanie z łosiem, sarną, a w czasie rykowiska również jeleniem.

Galeria

Budowa ścieżki dydaktycznej Czahary

  • czahary7

    czahary7

  • czahary5

    czahary5

Beneficjent

Poleski Park Narodowy

Program

Program Infrastruktura i Środowisko

Fundusz

Fundusz Spójności

Całkowita wartość projektu

882,1 mln zł

Wkład UE

749,8 mln zł