Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Poprawa jakości i efektywności diagnostyki onkologicznej poprzez budowę ośrodka diagnostyczno-terapeutycznego przy Centrum Onkologii w Gliwicach

Opis projektu

Lekarze z Centrum Onkologii w Gliwicach leczą nowotwory uznawane do tej pory za nieuleczalne. Wszystko dzięki innowacyjnej terapii wykorzystującej radiologię interwencyjną. Napawa to optymizmem, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę smutne statystyki. Tylko w Polsce choroba ta zabija rocznie niemal 100 tys. osób, z czego ok. 94 tys. to ofiary nowotworów złośliwych* (* żródło: GUS, Krajowy Rejestr Nowotworów).

Dzięki unijnym funduszom Centrum Onkologii zostało rozbudowane.

"To była konieczność. Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach – jest największym ośrodkiem onkologicznym w południowej Polsce. Zgłaszają się do nas pacjenci z całego kraju, ale też z państw sąsiadujących z Polską" – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Krzysztof Składowski, dyrektor tego ośrodka.

Od końca 2016 r. pacjenci są przyjmowani w nowym czterokondygnacyjnym Ośrodku Diagnostyczno-Terapeutycznym. Do końca 2018 r. budynek został doposażony w specjalistyczną aparaturę medyczną i dziś jest to nie tylko jeden z największych, ale też najnowocześniejszych ośrodków w Polsce.

"Dysponujemy najnowocześniejszą aparaturą do radiologii interwencyjnej guzów i przerzutów nowotworowych płuc, wątroby, głowy i szyi. W wielu przypadkach są to rozwiązania wyjątkowe w skali kraju. To właśnie dzięki tej inwestycji jesteśmy w stanie wykonywać wspomnianą radiologię interwencyjną. Wciąż pracujemy niestrudzenie, żeby doposażać naszych pracowników. Chcemy im stworzyć możliwie jak najlepsze warunki pracy. Im lepiej wyposażony ośrodek, tym bardziej na tym korzysta pacjent" – tłumaczy prof. Składowski.

Więcej badań

Zgodnie z założeniami na wymienionym i zakupionym sprzęcie przewidywano wykonanie badań dla 50 tys. osób rocznie. Obecnie w Centrum Onkologii w Gliwicach udziela się w ciągu roku 123 tys. badań i porad.

Multimedia

Lepsza diagnostyka w onkologii

Galeria

Poprawa jakości diagnostyki onkologicznej

  • Kobieta pokazuje szklaną płytkę

    Kobieta pokazuje szklaną płytkę

  • Widok na salę operacyjną przez okrągłe okienko w drzwiach

    Widok na salę operacyjną przez okrągłe okienko w drzwiach

  • Dwie pracownice medyczne przed monitorami

    Dwie pracownice medyczne przed monitorami

  • Pracownicy medyczni podczas operacji

    Pracownicy medyczni podczas operacji

Informacje szczegółowe

Program

Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 

Fundusz

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego 

Całkowita wartość projektu

ok. 49,8 mln zł

Wkład UE

ok. 37,7 mln zł