Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Brzeg morski pod ochroną dzięki Funduszom Europejskim

Lubimy przywozić z wakacji piękne wspomnienia, najlepiej uwiecznione na zdjęciach. O piękny krajobraz nad morzem nie trudno, szczególnie przy zachodzącym słońcu. Jednak zdarza się, że w tle idealnego ujęcia stoją wielkie maszyny – kafary. Sprawdźmy co je łączy z Funduszami Europejskimi.

Dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej chronimy środowisko naturalne, w tym również piękne polskie plaże przed erozją. Projekt "Ochrona brzegów morskich w rejonie Półwyspu Helskiego" dofinansowany z Funduszy Unijnych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 pozwolił na odbudowę ostróg brzegowych. W sumie powstanie 135 nowych ostróg, wykonanych z drewnianych pali. Ich rolą jest zabezpieczenie brzegu morskiego przed erozją, zapewnienie stabilizacji linii brzegowej oraz zapobieżenie zanikowi plaż. Prace są prowadzone na odcinku 12 km – od Władysławowa, przez Chałupy aż do Kuźnic. Całkowity koszt inwestycji wynosi 75 mln zł, z czego niemal 64 mln zł pokrywa budżet Unii Europejskiej.

Na zachodnim wybrzeżu dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich również pojawiły się odnowione ostrogi brzegowe oraz sztuczne zasilanie brzegu. W ten sposób zabezpieczono 3 km brzegu morskiego pomiędzy Dziwnówkiem a Dziwnowem. Na odcinku Rewal-Trzęsacz zabezpieczono 1,5 km brzegu morskiego gdzie na 210m wybudowano m.in. kamienną opaskę brzegową. Jej zadaniem jest zabezpieczenie lądu przed procesem niszczenia wywołanym m.in. przez prądy morskie. Koszt realizacji całego projektu wyniósł niemal 52 mln zł, w tym ponad 45 mln zł dofinansowania z UE.

Krajobraz plaży i morza, na pierwszym planie wbite ostrogi. Obok leżą drewniane pale. W oddali maszyna wbijająca ostrogi

Źródło: Urząd Morski w Gdyni 

Widok morza, na wprost maszyna wbijająca w morze drewniane słupy
Źródło: Urząd Morski w Gdyni 

Wejście na plaże w Kuźnicach. Po prawej na plaży stoi koparka, na wprost maszyna wbijająca w morzu ostrogi.
Źródło: Urząd Morski w Gdyni 

Duże fale na morze, z białą pianą. W krajobrazie 3 maszyny ustawione w jednym rzędzie w morzu, wbijające drewniane słupy.
Źródło: Urząd Morski w Gdyni 

Plaża oraz brzeg morza, w oddali maszyny wbijające ostrogi.
Źródło: Urząd Morski w Gdyni 

Wzburzone morze w oddali maszyna wbijająca drewniane słupy
Źródło: Urząd Morski w Gdyni