Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Czyste środowisko, czyste rzeki. Przykład ZACHEM w Bydgoszczy

Z okazji Dnia Ziemi wspólnie zadajmy sobie pytanie, skąd bierze się woda w rzekach? Z deszczu? A co, jeśli nie pada? Cała woda królowej polskich rzek płynie od źródeł do Bałtyku niewiele ponad 10 dni. Coraz dłuższe susze trwają wiele tygodni, a nawet miesięcy. Dlaczego więc Wisła nie staje się sucha jak uedy na pustyniach podzwrotnikowych?

Dzięki wodom podziemnym, które cały czas ją zasilają!

Czystą Wisłę uzyskamy dzięki kilku działaniom. Po pierwsze, poprzez oczyszczanie ścieków, które dzięki Funduszom Europejskim jest na coraz lepszym poziomie. Po drugie, dzięki retencji wody opadowej w poziomach wodonośnych pod ziemią w całym dorzeczu, aby utrzymać zasilanie rzek na takim poziomie, który zapobiegnie zwiększeniu stężenia zanieczyszczeń. Oczywiście w przypadku, jeśli zwierciadło wód podziemnych obniżyłoby się poniżej dna koryt rzecznych, jak ma to miejsce na terenach pustynnych, nasze rzeki również by wyschły. Wreszcie, kolejnym warunkiem czystości wody w rzekach jest zapewnienie czystości wód podziemnych zasilających rzeki, o czym piszemy poniżej.

Przez blisko 100 lat na terenie już nieistniejących zakładów chemicznych ZACHEM w Bydgoszczy, do gruntu i wód podziemnych spływały tony toksycznych substancji wprost lub stopniowo ze nieszczelnych miejsc składowania. Skażone wody podziemne wędrują pod powierzchnią terenu w stronę Wisły. Jeśli ich nie zatrzymamy i nie oczyścimy, zanieczyszczą tę rzekę, a wraz z nią wody Zatoki Gdańskiej.

W zatrzymaniu zanieczyszczeń pomagają, a dokładniej projekt pn. "Remediacja terenów zanieczyszczonych w rejonie dawnych Zakładów Chemicznych „Zachem” w Bydgoszczy w celu likwidacji zagrożeń zdrowotnych i środowiskowych, w tym dla obszaru Natura 2000 Dolina Dolnej Wisły oraz Morza Bałtyckiego". Zatem, nie trzeba nikogo przekonywać, jak wielkie znaczenie ma realizacja tej inwestycji?

W ramach Programu Infrastruktura i Środowisko, projekt uzyskał dofinansowanie w kwocie ponad 79 mln zł. Obowiązki beneficjenta projektu sprawuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy (RDOŚ).

Projekt ma charakter pilotażowy. Teren objęty projektem, najpierw został zbadany i stworzono model hydrogeologiczny terenu. Natomiast, z początkiem 2021 r. RDOŚ podpisała umowę na budowę instalacji remediacji, czyli oczyszczania wód podziemnych i gruntów, w które woda jest pompowana. Instalacja ta powstanie już za kilka miesięcy.

Jesteś mieszkańcem Bydgoszczy, a fotografia to Twoje drugie imię? Weź udział w konkursie! Zrób zdjęcie zielonej odsłonie Bydgoszczy i wygraj publikację w kalendarzu na 2022 r.

Szczegóły konkursu znajdziesz na stronie internetowej beneficjenta projektu