Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Dworzec we Władysławowie po przebudowie

Klasyka i nowoczesność – to cechy dworca we Władysławowie, który przeszedł kompleksową przebudowę. Inwestycja była realizowana przy wsparciu Funduszy Europejskich. Teraz dworzec jest bardziej komfortowy, dostępny i proekologiczny. 

Dworzec we Władysławowie został wybudowany w latach 1928-1929. Wymagał gruntownej modernizacji, a dla zachowania jego historycznego charakteru, przebudowa odbywała się pod okiem konserwatora zabytków. W efekcie dworzec został przebudowany z poszanowaniem dla historycznych detali architektonicznych. 

Elewacja dworca odzyskała jasnoszary kolor, stolarka okienna i drzwiowa jest teraz biała. Z kolorystyką elewacji kontrastuje czerwony dach wykonany z dachówki. Nowoczesności dodają podświetlane napisy „Dworzec Kolejowy” (od strony miasta) i „Władysławowo” (od strony peronów). Klasycystyczne elementy wystroju znajdziemy też w holu, który pełni funkcję poczekalni.

Obiekt został zrealizowany w ramach projektu dofinansowanego ze środków unijnych z Programu Infrastruktura i Środowisko Modernizacja wybranych dworców na linii kolejowej 213. Koszt całkowity projektu wynosi ponad 76 mln zł, a kwota dofinansowania unijnego to ponad 52 mln zł. Projekt obejmuje realizację wybranych dworców z województwa pomorskiego. Dworzec we Władysławowie jest pierwszym oddanym do użytkowania w tym projekcie.

Dworzec we Władysławowie

Źródło: PKP S.A.

Dzięki inwestycji dworzec jest miejscem przyjaznym dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Budynek po przebudowie stał się również bardziej ekologiczny. Obiekt został ocieplony, teraz jest tu nowoczesne i energooszczędnie oświetlenie w technologii LED wraz z automatyką sterującą. Pracują tu też pompy ciepła. Dworzec posiada system inteligentnego zarządzania budynkiem (BMS – Building Management System) kierujący pracą instalacji i urządzeń, a także optymalizujący zużycie energii elektrycznej, cieplnej oraz wody. W budynku i jego otoczeniu jest teraz bezpieczniej, dzięki montażowi nowoczesnych systemów monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz ostrzeżeń przeciwpożarowych.

Zmiany zaszły również w otoczeniu dworca. W sąsiedztwie budynku powstały dwa parkingi dla ponad 30 samochodów. Stanęła też wiata rowerowa. Dzięki inwestycji pojawiły się nowe drzewa i krzewy. Wybudowany został też znacznych rozmiarów zbiornik retencyjny gromadzący deszczówkę. Będzie wykorzystana do podlewania terenów zielonych oraz po podczyszczeniu do spłukiwania dworcowych toalet.