Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Fundusze europejskie grają w Operze

Nietypowa premiera w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Zakończył się tu projekt współfinansowany przez Program Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Od dziś można oficjalnie podziwiać efekty.

Opera Narodowa dofinansowanie z funduszy unijnych (7,8 mln zł przyznanych na projekt „Rozwój potencjału Teatru Wielkiego - Opery Narodowej poprzez zakup wyposażenia do prowadzenia działalności kulturalnej”) wykorzystała na kilka obszarów. Znalazły się w nich te widoczne (lub słyszalne) na pierwszy rzut oka (czy ucha), jak zakup instrumentów muzycznych czy oświetlenie, jak i takie, które pozostają dla widza ukryte. Tak jest np. w przypadku wyposażenia warsztatu mechanicznego czy urządzeń eksploatacji sceny. Przyznane z POIiŚ dofinansowanie pozwoliło na zakup urządzeń wykorzystywanych bezpośrednio w procesie tworzenia konstrukcji do montażu scenografii oraz w procesie montaży scenicznych. Doposażone zostały warsztaty i pracownie (m.in. pracownia krawiecka, modelatornia, malarnia, stolarnia).

Jeszcze piękniejsze będą koncerty teatralnej orkiestry. Muzycy mogą korzystać z dodatkowych 65 instrumentów klasy mistrzowskiej – harf, fletów, klarnetów, skrzypiec i wielu innych. Widzowie z kolei będą mogli w pełni docenić ich profesjonalne brzmienie, ponieważ Scena Kameralna otrzymała m.in. nowy system nagłośnienia widowni. Cała inwestycja (jej wartość to ok. 9,5 mln zł) podniesie jakość oferty kulturalnej i edukacyjnej, z której można korzystać odwiedzając Teatr Wielki – Operę Narodową.