Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Fundusze Europejskie pomagają łączyć miłośników teatru!

W naszych kalendarzach mamy zapisane wiele świąt, uroczystości, spotkań (również tych online). Jednak jest taki dzień, w którym szczególnie warto sobie przypomnieć o teatrze. Jest to Międzynarodowy Dzień Teatru, obchodzony 27 marca. Święto to zostało ustanowione 60 lat temu, na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu.

Fundusze Europejskie nie pozostają obojętne na los teatrów. Ze środków Programu Infrastruktura i Środowisko dofinansowanych jest kilka projektów, które polegają na modernizacji i przebudowie budynków teatralnych.  

Jedną z takich inwestycji jest projekt realizowany w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W ramach projektu pn. Modernizacja infrastruktury technicznej Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie wraz z zakupem wyposażenia do prowadzenia działalności kulturalnej zakupiono oświetlenie, projektory multimedialne, zainstalowano nową mechanikę sceny wraz z systemem sterowania Fundusze Europejskie pozwolą także na wymianę widowni (podłogi, foteli i krzeseł na lożach). Pozwoli to przywrócić oryginalny układ widowni z 1893 r. Co więcej, dzięki Funduszom Europejskim, Duża Scena teatru została wzbogacona o scenę obrotową, a technicy sceny mogą korzystać z elektrycznego systemu sterowania scenografią. Po więcej informacji zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej Teatru. Projekt otrzymał dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko w wysokości niemal 15,3 mln zł

Za sprawą realizacji projektu pn. Nowa jakość Teatru - przebudowa i modernizacja Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu na cele kulturalne i edukacyjne z Funduszami Europejskimi zaprzyjaźnił się także Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu. W zakres przedmiotowy projektu wchodzi przebudowa głównej fasady teatru wraz z przyległym otoczeniem. Przebudowane zostanie również Centrum Edukacji Kulturalnej w Teatrze, modernizacji ulegną ściany wewnętrzne, panele akustyczne, drzwi wewnętrzne oraz podwieszany sufit dźwiękochłonny. Dzięki Funduszom Europejskim w opolskim teatrze zmodernizowana zostanie również wentylacja i klimatyzacja budynku, m.in. Scena na parterze, Duża Scena i jej widownia oraz pomieszczenia techniczne. Całkowita wartość projektu wyniosła ponad 26 mln zł, a dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko ponad 14,2 mln zł.

Budynek Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu
Przebudowa budynku Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu
Źródło: materiał Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu 

Fundusze Europejskie pomogły także w realizacji odbudowy Teatru im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie. Teatr Miejski, pomimo swojej lokalizacji w samym centrum głogowskiego Rynku, był w bardzo złym stanie ze względu na zniszczenie obiektu w czasie działań wojennych. Z pomocą środków z budżetu Unii Europejskiej Teatr został nie tylko odbudowany, ale także rozbudowany. W ramach projektu wymieniono niezbędne instalacje sanitarne i elektryczne oraz niskoprądowe oraz zakupiono wyposażenie do prowadzenia działalności kulturalnej. Główny cel projektu skupiał się na możliwości udostępnienia zabytkowego obiektu zwiedzającym, ale i miłośnikom teatru. Na realizację inwestycji przeznaczono 32 mln zł, w tym z Programu Infrastruktura i Środowisko ponad 14,1 mln zł.

Teatr w Głogowie przed odbudową. Fot. Dariusz Czaja
Teatr w Głogowie przed odbudową
Źródło: fot. Dariusz Czaja

 Teatr w Głogowie Elewacja Frontowa  
Teatr w Głogowie, elewacja frontowa w 2016 roku  
Źródło: UM Głogów      

  Teatr - elewacja frontowa w 2019 roku
Teatr w Głogowie, elewacja frontowa w 2019 roku
Źródło: Studio Siwek

W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć projektu pn. Rozwój potencjału Teatru Wielkiego – Opery Narodowej poprzez zakup wyposażenia do prowadzenia działalności kulturalnej, którego podstawowym celem było ulepszenie oferty kulturalno-edukacyjnej Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Realizacja projektu polegała na zakupie sprzętu i wyposażenia do prowadzenia działalności kulturalnej, w tym także edukacji artystycznej. Dzięki Funduszom Europejskim warsztat mechaniczny teatru wzbogacił się o urządzenia i narzędzia wykorzystywane podczas prac scenicznych, natomiast Scena Kameralna została doposażona o system nagłośnienia. W ramach jednego z zadań projektu zakupiono profesjonalne, wysokiej jakości instrumenty muzyczne, m.in. harfę, skrzypce, kotły. Całość inwestycji kosztowała ponad 9,5 mln zł, natomiast dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej niemal 6,3 mln zł.    

Skrzypce
Skrzypce
Źródło: fot. Jarosław Mazurek

Kotły
Kotły
Źródło: fot. Jarosław Mazurek

Harfa
Harfa
Źródło: fot. Jarosław Mazurek 

Fundusze Europejskie pomogły także Akademii Teatralnej w Warszawie. Projekt pn. Poprawa warunków prowadzenia działalności kulturalnej i edukacji artystycznej poprzez unowocześnienie wyposażenia Akademii Teatralnej w Warszawie polegał na rozszerzeniu i uatrakcyjnieniu oferty edukacyjnej i kulturalnej. W ramach projektu zakupiono nowoczesne wyposażenie technologiczne dla dwóch sal Teatru Collegium Nobilium i studia audio-video. W wyniku realizacji projektu rozbudowano i zmodernizowano park technologiczny Akademii Teatralnej, uczelnia rozbudowała swoją ofertę kulturalną o innowacyjne pomysły, które są realizowane także dzięki dofinansowaniu z Funduszy Europejskich. Całkowita wartość inwestycji wyniosła prawie 4 mln zł, natomiast dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej prawie 2,6 mln zł.