Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Gazociąg Tworóg-Tworzeń oddany do użytkowania

Finansowany z Funduszy Europejskich w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 gazociąg o długości 55 km został oddany do eksploatacji. Jego budowa rozpoczęła się w maju 2018 r.

Gazociąg przebiega przez 7 gmin województwa śląskiego: Tworóg, Tarnowskie Góry, Miasteczko Śląskie, Ożarowice, Mierzęcice, Siewierz i Dąbrowa Górnicza i stanowi kolejny element Korytarza Północ-Południe, który został oddany do użytkowania. Łącznie zakończono budowę i włączono do sieci ponad 500 km nowych gazociągów z 800 km Korytarza Północ-Południe. 

Gazociąg TworogTworzyn 1

(Źródło: GAZ- SYSTEM S.A.)

Aż 46 przeszkód terenowych występujących na trasie gazociągu pokonano metodami bezwykopowymi. Dodatkowo – w ramach inwestycji - wybudowano 5 zespołów zaporowo-upustowych, a wzdłuż gazociągu biegnie telemetryczna linia światłowodowa. Koszt całkowity inwestycji to 429 mln zł, przy wsparciu ze środków europejskich na niemal 219 mln zł.

Gazociąg TworogTworzyn 2

(Źródło: GAZ- SYSTEM S.A.)

Gazociąg Tworóg–Tworzeń został połączony z niedawno wybudowanym gazociągiem Tworóg–Kędzierzyn i będzie zintegrowany z powstającym gazociągiem Pogórska Wola - Tworzeń. Projekty te otrzymały również dofinansowanie ze środków Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.