Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Karpaty Łączą!

Pasące się stado owiec i zachwycające widoki górskich szczytów to krajobraz polskiej strony Karpat. Dzięki Funduszom Europejskim tradycyjne pasterstwo ma szansę przetrwać i ochronić niejeden zagrożony gatunek.

Niemal 3 mln zł z Programu Infrastruktura i Środowisko przeznaczono na dofinansowanie projektu pn. „Karpaty Łączą – Tradycyjne pasterstwo jako forma czynnej ochrony zagrożonych gatunków i siedlisk”. Realizacja projektu dobiega końca, nadeszła więc pora na podsumowanie. 

Gdyby nie tradycyjne pasterstwo owiec nie moglibyśmy podziwiać pięknych widoków górskich hal. Z pomocą przyszły Fundusze Europejskie, które pozwoliły na utrzymanie i poprawę stanu górskich łąk i muraw. Miejsca te wyróżniają się występowaniem zagrożonych gatunków i siedlisk przyrodniczych. Projekt obejmował teren 16 wybranych hal, w województwie małopolskim i śląskim. Większość z nich położona jest na obszarach, bądź w bezpośrednim sąsiedztwie obszaru Natura 2000.

Karpaty Łączą, to projekt polegający na czynnej ochronie in situ, ale nie tylko! Dofinansowanie z Funduszy Europejskich przeznaczono także na wsparcie gospodarki pasterskiej w polskich Karpatach. Upowszechniono także dobre praktyki czynnej ochrony przyrody i podniesiono świadomość lokalnych społeczności o roli i znaczeniu różnorodności biologicznej.

W ramach projektu realizowano także monitoring przyrodniczy, co pozwoli opracować schemat wypasu. Dzięki czemu uwzględnione będą potrzeby ochrony różnych elementów przyrodniczych, w tym także ptaków.

Po więcej informacji i ciekawostek, zapraszamy na stronę internetową.  

O tym, jak Fundusze Europejskie wspierają ochronę fauny i flory oraz naturalnych siedlisk pisaliśmy tutaj – zachęcamy do lektury.  

***

Mali odkrywcy mieli już okazję zapoznać się z wypasionymi owcami. Macie ochotę ponownie zostać bacą? Zapraszamy tutaj!

 
Bacowka_na_hali_Pietraszonka_Fot

Bacówka na hali Pietraszonka
Źródło: Centrum UNEP/GRID Warszawa, Fot. Michał Piekarski


Widok_z_Bacowki_na_hali_Pietraszonka_Fot

Widok z bacówki na hali Pietraszonka
Źródło: Centrum UNEP/GRID Warszawa, Fot. Patrycja Adamska

Owce_na_Gorze_Matysce_Fot

Owce na Górze Matysce
Źródło: Centrum UNEP/GRID Warszawa, Fot. Monika Ankudowicz

Gasiorek_Fot

Gąsiorek
Źródło: Centrum UNEP/GRID Warszawa, Fot. Tomasz Wilk

Hala_Cienków_Fot

Hala Cienków
Źródło: Centrum UNEP/GRID Warszawa, Fot. Michał Piekarski