Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Kierowcy ominą Częstochowę autostradą A1 jeszcze przed świętami

Autostrada A1 dłuższa o ponad 20 kilometrów. Od dzisiaj kierowcy mogą korzystać z odcinka A1 pomiędzy węzłami Częstochowa Północ i Częstochowa Blachownia, w ramach którego powstała również 4-kilometrowa obwodnica miasta. Inwestycja jest częścią projektu „Budowa autostrady A1 odc. Pyrzowice-Częstochowa”, która powstaje przy wsparciu funduszy unijnych z Programu Infrastruktura i Środowisko. 

Znajdujemy się w wyjątkowym okresie roku. Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. To czas wzmożonych podróży do bliskich. Dzięki sukcesywnie oddawanym do ruchu kolejnym odcinkom dróg Polacy nie tylko szybciej, ale i bezpieczniej dotrą do rodzin. Bezpieczniejsze i spokojniejsze święta będą mieli również mieszkańcy Częstochowy, dzięki skierowaniu ruchu na nowopowstałą obwodnicę miasta. W Polsce stale rozrasta się sieć dróg ekspresowych i autostrad. Jest to możliwe również dzięki wsparciu funduszy unijnych – podkreślił wiceminister Grzegorz Puda w trkacie uroczystego otwarcia trasy.

Nowo wybudowana autostrada zlokalizowana jest w powiatach częstochowskim, kłobuckim, na terenach gmin Mykanów, Rędziny, Blachownia, Kłobuck i miasta Częstochowa.

Głównym celem projektu jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego z obecnej drogi krajowej nr 1 przebiegającej przez zurbanizowane tereny, w tym przez Częstochowę. Obecna sytuacja stwarza potencjalne zagrożenia dla ruchu drogowego i przede wszystkim dla niechronionych uczestników ruchu.

Odcinek autostrady A1 na odcinku od węzła Rząsawa do węzła Blachownia jest realizowany przez generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w ramach projektu „ Budowa autostrady A1 odc. Pyrzowice-Częstochowa”. Całkowity koszt to ponad 2,6 miliarda złotych. Inwestycja otrzymała dofinansowanie z funduszy unijnych Programu Infrastruktura i Środowisko w wysokości 1,35 miliarda złotych.

Projekt zakłada budowę 58-kilometrowego odcinka autostrady A1 na odcinku Pyrzowice – Częstochowa. Inwestycja obejmuje również budowę 5 węzłów drogowych, 8 miejsc obsługi podróżnych, obiektów inżynierskich, ekranów akustycznych, przejść dla zwierząt, instalację oświetlenia i systemu odprowadzania wód oraz wykonanie zieleni.

Na początku sierpnia do ruchu zostały udostępnione 33 kilometry autostrady pomiędzy Częstochową i Pyrzowicami.