Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Kolejny odcinek międzynarodowego Korytarza Gazowego Północ – Południe oddany do eksploatacji

Od ponad dekady Fundusze Europejskie w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko wspierają szereg projektów, które mają docelowo połączyć́ północ i południe Europy wspólną infrastrukturą przesyłową gazu ziemnego.

Gazowy Korytarz Północ-Południe to kolejny przykład potężnej grupy inwestycji infrastrukturalnych o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa zaopatrzenia w gaz. Dywersyfikacja źródeł i kierunków dostaw, stabilizacja i pewność dostaw są w tym przypadku tożsame z realizacją idei europejskiej integracji.

Właśnie został podpisany protokół odbioru końcowego dla odcinka Tworóg – Kędzierzyn stanowiącego element korytarza gazowego o długości 43,4 km. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Programie Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w wysokości ponad 145 mln złotych.

Ukończenie transeuropejskiego korytarza gazowego otworzy nowe możliwości, z których skorzystają nie tylko państwa położne w jego osi. Zwiększy się integracja regionalnych rynków gazu i bezpieczeństwo dostaw, a przed krajami Europy Wschodniej otworzy się dostęp do nowych źródeł dostaw (LNG via gazoport w Świnoujściu, złoża norweskie via Baltic Pipe).