Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Komisja Europejska zatwierdziła dofinansowanie unijne dla polskiego gazociągu

Komisja Europejska wydała pozytywną decyzję dla projektu „Gazociąg Gustorzyn-Wronów – budowa odcinka Leśniewice-Wronów”. Oznacza to zatwierdzenie dofinansowania w wysokości 575,7 mln zł przyznanego z Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ).

Grafika z napisem Komisja Europejska potwierdziła dofinansowanie  dla gazociągu Gustorzyn-Wronów

 Źródło: MFiPR

To bardzo ważne wydarzenie, ponieważ realizacja inwestycji zapewni równolegle ciągłość oraz bezpieczeństwo zwiększonych dostaw gazu do centralnej Polski, przez co znacząco przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego. Finansowanie w wysokości 575,7 mln zł pochodzi ze środków REACT-EU w Programie Infrastruktura i Środowisko. Odcinek Leśniewice-Wronów to II i III etap gazociągu Gustorzyn-Wronów. Do końca roku zostanie położonych tu 253 km rur, którymi gaz będzie przesyłany na południe Polski poprzez tzw. Bramę Północną (Baltic Pipe i terminal LNG w Świnoujściu) oraz terminal FSRU (pływający terminal gazowy, ang. Floating Storage Regasification Unit), który powstanie w Gdańsku.

Projekt, który właśnie otrzymał decyzję Komisji Europejskiej, jest kontynuacją innego projektu współfinansowanego ze środków UE w POIiŚ: „Budowa gazociągu Gustorzyn-Wronów etap I, gazociąg Gustorzyn-Leśniewice”.

budowa gazociągu

Źródło: GAZ-SYSTEM S.A.