Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Następna stacja: Kornelin! Od dziś z nowym dworcem

Nowoczesny, proekologiczny i dostępny dla wszystkich – dworzec w Kornelinie powstał dzięki Funduszom Europejskim z Programu Infrastruktura i Środowisko. Dziś przyjął pierwszych podróżnych. 

Dworzec jest jednym z 8 dworców realizowanych w projekcie „Modernizacja wybranych dworców przy linii kolejowej nr 447 na odcinku Brwinów – Jaktorów oraz przy linii kolejowej nr 3 na odcinku Ożarów Mazowiecki – Kornelin”. To pierwszy oddany dworzec w tym projekcie. Na dworce w Błoniu, Brwinowie, Jaktorowie, Kornelinie, Milanówku, Ożarowie Mazowieckim, Płochocinie i Sochaczewie PKP S.A. otrzymała dofinansowanie unijne w wysokości ponad 35 mln zł. 

Dworzec w Kornelinie

Zdjęcie: Polskie Koleje Państwowe S.A.

Dworzec w Kornelinie został wybudowany na miejscu poprzedniego, który został rozebrany. Powstała tu nowoczesna, minimalistyczna bryła, która będzie służyć wszystkim podróżnym. Dworzec został bowiem przystosowany do wszystkich osób ze szczególnymi potrzebami – wyeliminowane zostały bariery architektoniczne, powstały ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, mapy dotykowe, toalety, z których swobodnie mogą korzystać osoby z niepełnosprawnościami, a orientację w dworcowej przestrzeni ułatwia kontrastowa kolorystyka. Na rowerzystów czekają stojaki rowerowe. Budynek dworca w Kornelinie to także proekologiczne rozwiązania – panele fotowoltaiczne na dachu wytworzą rocznie ok. 2700 kWh energii. Oświetlenie dworcowe jest energooszczędne i zautomatyzowane. Do spłukiwania toalet będzie wykorzystywana tzw. woda szara. To wszystko pozwoli na optymalizację zużycia wody, energii cieplnej i energetycznej.