Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Nowy dworzec w Rogowie

Od dziś turyści przybywający koleją do Arboretum w Rogowie mogą korzystać z nowego dworca. Zakończyła się budowa budynku dworcowego. Inwestycja otrzymała dofinansowanie Funduszy Europejskich. To 30. dworzec oddany do użytkowania, zrealizowany z Programu Infrastruktura i Środowisko.

Budynek dworca w Rogowie

Źródło: PKP S.A.

Dzięki inwestycji w Rogowie powstał typowy modułowy IDS, pełen nowoczesnych i zwiększających komfort podróżnych rozwiązań. Zastąpił on dotychczasowy budynek dworca, który został wyburzony na początku inwestycji.

Nowy dworzec w Rogowie posiada nowoczesną, minimalistyczną i funkcjonalną formę architektoniczną. Jest tu hol pełniący jednocześnie funkcję poczekalni: ławki, gabloty, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, system informacji głosowej oraz zegar. Poniszczenie jest w pełni klimatyzowane. Pod zadaszeniem zlokalizowano stojaki rowerowe wraz ze stacją naprawy jednośladów. Wzrok przykuwa 8-metrowa wieża zegarowa.

Budynek jest pozbawiony barier architektonicznych oraz został wyposażony w wiele udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami.

Dworzec w Rogowie stał się proekologiczny. Obiekt wyposażono w system nadzorujący prace instalacji i urządzeń w celu optymalizacji zużycia mediów. Zamontowano również energooszczędne oświetlenie wraz z automatyką, w celu ograniczenia zużycia energii elektrycznej. Natomiast na dachu dworca zamontowano 12 sztuk paneli fotowoltaicznych do pozyskiwania „zielonej energii”.

Dla poprawy bezpieczeństwa w budynku zainstalowano nowoczesne systemy bezpieczeństwa: monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu, a także  przeciwpożarowe.  

Budowę dworca zrealizowano w projekcie "Modernizacja wybranych dworców przy linii kolejowej nr 1 na odcinku Skierniewice – Częstochowa, dworca Gałkówek przy liniach nr 17 i 25", dofinansowanym ze środków unijnych Programu Infrastruktura i Środowisko. Koszt całkowity projektu to ponad 86 mln zł, z czego dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko wynosi ponad 59 mln zł. Projekt przewiduje budowę, przebudowę lub modernizację dworców: Skierniewice, Płyćwia, Rogów, Koluszki, Gałkówek, Wilkoszewice, Gorzkowice, Częstochowa.