Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Otwarcie Pałacu Karolin w Otrębusach

Wrzesień to nie tylko czas powrotu do szkół i obowiązków, ale także doskonała pora na poznawanie tajemnic polskiego folkloru. Jeśli folklor, to tylko z przewodnikiem, w tej roli dobrze sprawdza się Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Dzięki wsparciu Funduszy Europejskich, z Programu Infrastruktura i Środowisko odrestaurowano Pałac Karolin, który będzie pełnił rolę centrum edukacyjnego prezentującego i promującego polski folklor.

Dziś nastąpiło uroczyste oddanie Pałacu i zarazem Centrum Edukacji Folkloru Polskiego – miejsca gdzie będzie można przyjrzeć się kulturze polskich wsi i miasteczek. Zabytkowy obiekt znajduje się w parku należącym do „Mazowsza” w Otrębusach. W swojej historii stał się miejscem pierwszych warsztatów i występów tancerzy z Zespołu.

Dzięki Funduszom Europejskim w obiekcie przebudowano wnętrza oraz przeprowadzono modernizacje instalacji i zaplecza technicznego. Remont przeszła także stolarka drzwiowa i okienna wraz z elewacją i schodami zewnętrznymi. Projekt w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko obejmował także zakup sprzętu dla stanowisk multimedialnych wraz z wykonaniem aplikacji interaktywnych i prezentacji. Nowoczesny sprzęt umożliwi zarówno polskim, jak i zagranicznym turystom na zobaczenie i doświadczenie różnorodności polskiego folkloru.

Realizacja inwestycji pozwoli na odkrywanie charakterystycznych cech poszczególnych regionów Polski, m.in. Śląska, Kujaw, Wielkopolski, Kaszub, Podhala, Mazowsza, a także Pomorza. Więcej informacji o zrealizowanej inwestycji można znaleźć na stronie zespołu "Mazowsze"

Z okazji otwarcia przygotowano specjalny, kilkudniowy program dla gości. Szczegóły uroczystego otwarcia Pałacu w Otrębusach

Całkowity koszt projektu „Utworzenie bazy kulturalno-edukacyjnej dla prezentacji i promocji folkloru poprzez odrestaurowanie Pałacu Karolin w Otrębusach” wyniósł ponad 25,7 mln zł, w tym dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko opiewa na kwotę przekraczającą 13,2 mln zł.

 ***

O Pałacu Karolin w Otrębusach już nieco więcej wiedzą najmłodsi zwiedzający, ponieważ byli tam z parą reporterów Maxem i Julką. Chcecie sobie przypomnieć tę historię? Komiks wraz z kolorowanką dostępny jest w zakładce "POIiŚ dzieciom"