Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Otwarcie Pałacu Krzysztofory w Krakowie

W nadchodzący weekend 23-25 lipca będziemy świętować otwarcie po kilkuletniej modernizacji Pałacu Krzysztofory w Krakowie. Unowocześnienie Pałacu Krzysztofory było możliwe dzięki Funduszom Europejskim. W ramach inwestycji, dofinansowanej z Programu Infrastruktura i Środowisko, przeprowadzono remont konserwatorski tzw. skrzydła wschodniego – siedziby głównej Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.  

"Unia Europejska nieustannie wspiera polską kulturę. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zrealizowało już dwa projekty europejskie w Pałacu Krzysztofory o łącznej wartości dofinansowania 42 mln złotych. Dzięki pracom modernizacyjnym i renowacyjnym obiekt będzie pełnił nie tylko funkcje kulturowe, ale i edukacyjne, a jednocześnie będzie dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Od momentu wejścia do Unii Europejskiej Polska jest największym beneficjentem polityki spójności, będącej najwyższym wyrazem solidarności między państwami członkowskimi  w Europie. Na rozwój zasobów kultury i ochronę naszego wspólnego europejskiego dziedzictwa do Polski trafiło ponad 2 mld euro, czyli niemalże dziewięć mld złotych. W obecnej perspektywie dostępne będą kolejne środki na ten cel. " – powiedział Christopher Todd – Dyrektor Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej.

 Realizacja projektu miała na celu przywrócenie Pałacowi dawnej świetności wraz z włączeniem funkcjonalności nowoczesnego muzeum. Wszystkie kondygnacje wydzielonej części Pałacu Krzysztofory przeszły modernizację. Za ponad 29 mln zł dofinansowania ze środków Unii Europejskiej zakupiono wyposażenie multimedialne niezbędne do wprowadzenia innowacyjnej wystawy stałej. 

Efektem realizacji inwestycji jest rozszerzenie i wzbogacenie aktualnej oferty kulturalnej i edukacyjnej poprzez powstanie „Muzeum Kompletnego”. Jak sama nazwa wskazuje będzie to miejsce kompletne, obejmujące spotkania ze sztuką, ale także zabawy, dyskusje, naukę, czytelnictwo, odpoczynek itd. Jednak to wszystko będzie się odbywało w oryginalnym miejscu obcowania z historią, czyli zabytkiem muzealnym, jakim jest Pałac Krzysztofory.

Więcej informacji o atrakcjach związanych z otwarciem Pałacu znajduje się na stronie internetowej Muzeum Krakowa.

Wnętrze Pałacu Krzysztofory, puste pomieszczenie, ściany zdobione malowidłami. Na podłodze duże płytki
Źródło: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, fot. Tomasz Kalarus

 

Fragment ściany oraz białych drzwi. Na ścianie namalowane ramki, w jednej z nich wzór kwiatowy. Pozostałe ramki na ścianie są puste.
Źródło: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, fot. Tomasz Kalarus

Biała rozeta, zdobiona wyrzeźbionymi liścimi
Źródło: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, fot. Tomasz Kalarus

Zbliżenie na ścianę przedstawiającą biało-czarne grafiki budynków, zwierząt. Grafiki mieszają się ze sobą, nachodzą na siebie
Źródło: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, fot. Tomasz Kalarus