Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Po raz pierwszy w historii funduszy unijnych w Polsce! Zbudowaliśmy wielozadaniowy statek do obsługi portu – dziś wodowanie

Urząd Morski w Szczecinie realizuje projekt Programu Infrastruktura i Środowisko „Budowa dwóch wielozadaniowych jednostek pływających”. Pierwsza z nich została dziś zwodowana. Nigdy wcześniej w naszym kraju takie zadanie nie było wspierane przez fundusze unijne. Urząd Morski na tę inwestycję dostał 204 mln zł dofinansowania z POIiŚ.

Statek tuż przed wodowaniem

Źródło: Urząd Morski w Szczecinie

Koszt całego przedsięwzięcia wyniesie ok. 240 mln zł. Statki, które dzięki tym pieniądzom będą mogły pełnić służbę na wodach Bałtyku, będą naprawdę wielozadaniowe. Posłużą do transportu, obsługi, wymiany i kontroli pław morskich. Dzięki nowoczesnym urządzeniom do pomiarów hydrograficznych, będą mogły je także opracowywać. W razie wypadków będą mogły holować inne jednostki, gasić pożary czy usuwać rozlewy olejowe. Zimą będą mogły pełnić funkcje lodołamaczy. Ta inwestycja to jeden z elementów budowy systemu poprawiającego dostępność portów od strony morza, a także wzrost bezpieczeństwa nawigacyjnego, a przez to - wzrost konkurencyjności i prestiżu portów.

Zwodowana została pierwsza z dwóch zamówionych jednostek. Kolejnym etapem jest wyposażanie jej w niezbędne podzespoły i urządzenia.