Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Ponad 1,5 miliarda złotych wsparcia na inwestycje drogowe i edukację BRD z Programu Infrastruktura i Środowisko

Budowa prawie 100 kilometrów nowych dróg oraz ogólnopolskie szkolenia dla nauczycieli z bezpieczeństwa ruchu drogowego to nowe projekty, które dostaną dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). Podpisanie umów na ponad 1,5 miliarda złotych wsparcia odbyło się 25 czerwca. W uroczystości wzięli udział m.in. wiceminister inwestycji i rozwoju Małgorzata Zielińska i wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

„Dzięki środkom unijnym z Programu Infrastruktura i Środowisko na drogowej mapie Polski powstaną kolejne kilometry szybkich i bezpiecznych tras. To dobra informacja dla mieszkańców Nowego Miasta Lubawskiego, Dąbrowy Tarnowskiej i Myśliny, którzy zyskają obwodnice miast. Umowy, jakie dzisiaj podpisujemy, to nie tylko nowe inwestycje drogowe, to także wsparcie programów edukacyjnych” – podkreśliła wiceminister Małgorzata Zielińska. 

Łączna wartości projektów drogowych to ponad 2,52 miliarda złotych. Unia Europejska dofinansuje je kwotą ponad 1,48 miliarda złotych z POIiŚ. Za te pieniądze powstanie:

Droga ekspresowa Olsztynek – Płońsk S7 na odcinku Napierki - Płońsk

Projekt zakłada budowę drogi ekspresowej S7 na odcinku Napierki - Płońsk o długości ponad 71 km, która stanowi element transeuropejskich sieci transportowych i jest zlokalizowana w bazowym korytarzu TEN-T.

  • wartość całkowita projektu: 1,94 mld zł
  • wartość dofinansowania z UE: 1,04 mld zł

Obwodnica Nowego Miasta Lubawskiego w ciągu dk 15

Łączna długości obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego będzie wynosiła prawie 18 km.

  • wartość całkowita projektu: 392,7 mln zł
  • wartość dofinansowania z UE: 303,5 mln zł

Obwodnica Dąbrowy Tarnowskiej w ciągu dk 73

Łączna długość obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej będzie wynosiła prawie 7 km.

  • wartość całkowita projektu: 145,17 mln zł
  • wartość dofinansowania z UE: 92,22 mln zł

Obwodnica Myśliny w ciągu dk 46

Łączna długość obwodnicy Myśliny będzie wynosiła ponad 3 km. Projekt jest elementem, który łączy okoliczne ośrodki miejskie z siecią TEN-T.

  • wartość całkowita projektu: 51,26 mln zł
  • wartość dofinansowania z UE: 35,5 mln zł

Program Infrastruktura i Środowisko wesprze także projekt edukacyjny. Ogólnopolskie szkolenie dla nauczycieli w zakresie edukacji dzieci i młodzieży w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego uzyska dofinansowanie w wysokości ponad 4,2 miliona złotych. Dzięki niemu 1680 nauczycieli w całej Polsce przeszkoli się stacjonarnie, a ok. 12 200 za pośrednictwem platformy e-learningowej. Całkowita wartość projektu wynosi 5 milionów złotych.