Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Stajnie Kubickiego w nowej odsłonie dzięki FE

Od 30 lipca 2021 roku na kulturalną mapę Warszawy wracają Stajnie Kubickiego w Łazienkach Królewskich. Za sprawą Funduszy Europejskich historyczne miejsce, niegdyś przepełnione rżeniem koni i stukotem kopyt, dzisiaj zachęca do odkrywania ciekawej historii i unikalnych wnętrz.

W ramach projektu dofinansowanego z Programu Infrastruktura i Środowisko największy i najcenniejszy obiekt, w tzw. folwarku łazienkowskim, przeszedł gruntowny remont. Podczas 2-letnich prac, m.in. odtworzono dawną formę i układ budynku, przywrócono oryginalną kolorystykę wnętrz oraz historyczne wrota. Budynek dostosowano również do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Kompleksowa modernizacja budynku umożliwiła otwarcie wystawy stałej, poświęconej rzemiosłu i technice. Aktualnie w Stajniach Kubickiego obejrzymy zabytkowe powozy, stroje jeździeckie, akcesoria dla koni, jeźdźców i powożących oraz wiele innych ciekawych przedmiotów związanych z tematyką hipologiczną.

Całkowita wartość projektu wyniosła niemal 11 mln zł, w tym dofinansowanie z Funduszy Europejskich, z Programu Infrastruktura i Środowisko to kwota ponad 7,1 mln zł.

Odwiedzając Łazienki Królewskie w Warszawie warto zwiedzić także inne obiekty odrestaurowane dzięki środkom z Programu Infrastruktura i Środowisko (w ramach perspektywy 2007-2013 i 2014-2020), mowa o: Pałacu na Wyspie, Białym Domu i Wodozbiorze oraz budynku Dawnej Oberży.

Jednym z elementów projektów Muzeum Łazienki Królewskie było dostosowywanie oferty kulturalno-edukacyjnej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Nowo wyremontowane obiekty można odwiedzać już od 30 lipca 2021 r. Przez pierwsze trzy dni obowiązuje wstęp wolny.

Aktualne informacje o projekcie i działaniach edukacyjnych

 

Stajnie Kubickiego

Źródło: Materiały prasowe/ Muzeum Łazienki Królewskie

 

Stajnie Kubickiego

Źródło: Materiały prasowe/ Muzeum Łazienki Królewskie