Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Startuje budowa linii kolejowej do lotniska Katowice Airport

Dzięki inwestycji realizowanej z Funduszy Europejskich kolejowe połączenie z portem lotniczym w Katowicach przechodzi z planów do rzeczywistej realizacji.

PKP PLK S.A. poinformowały, że ruszają prace budowlane w ramach projektu Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie. Warty ponad 741 mln zł projekt otrzymał dofinansowanie unijne w kwocie ponad 503 mln zł w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Komisja Europejska zatwierdziła projekt i przyjęła przekazaną dokumentację we wrześniu 2019 r.

Sama inwestycja ma ogromne znaczenie dla systemu transportowego na Śląsku, co potwierdza jej obecność w Programie dla Śląska. Główne zadania projektu polegają na modernizacji (wraz z elektryfikacją) linii kolejowej nr 182 na odcinku  Tarnowskie Góry - Zawiercie wraz z  łącznicą w Zawierciu. Ponadto odbudowana zostanie łącznica Miasteczko Śląskie – Gosek.  W ramach projektu poza pracami torowymi przewidziano także  m.in. budowę stacji Międzynarodowy Port Lotniczy Pyrzowice, wsparcie 4 przystanków i 4 stacji kolejowych, prace w obrębie 4 wiaduktów kolejowych i 1 drogowego, rehabilitację 5 mostów kolejowych oraz modernizację budowę przejść pod torami.

Wszystkie elementy infrastruktury obsługi podróżnych będą dostosowane do unijnych norm odnoszących się do zapewnienia dostępu do infrastruktury kolejowej wszystkim podróżnym, tym również tym o organicznej możliwości poruszania się.

Warto nadmienić, że czas dojazdu do lotniska z Zawiercia wyniesie tylko 23 minuty, a z Tarnowskich Gór 20 minut. Niepełną godzinę zajmie natomiast podróż z Częstochowy i Katowic. Tory będą również udostępnione dla ruchu towarowego.  Inwestycja ma zakończyć się w 2023 r.

Więcej informacji na stronie PKP PLK S.A.