Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Stolica Włókiennictwa w Łodzi

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi posiada jedną z najbogatszych w świecie kolekcji współczesnej tkaniny artystycznej. Dzięki Funduszom Europejskim zbiory będą teraz bardziej dostępne. Właśnie zakończyła się modernizacja infrastruktury i prace konserwatorskie zrealizowane w ramach projektu dofinansowanego z Programu Infrastruktura i Środowisko.

Centralne Muzeum Włókiennictwa znajduje się na terenie Białej Fabryki, która obejmuje kompleks klasycystycznych budynków, jeden z najstarszych w Polsce zabytków przemysłowej architektury. Od 2015 roku budynek Białej Fabryki Geyera posiada status pomnika historii.

"Wsparcie ze strony Unii Europejskiej Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi kwotą niemal 9 milionów złotych przyniosło oszałamiający efekt w postaci niezwykle wartościowej wystawy oraz unowocześnienia  jednego z najpiękniejszych zakątków Europy. Tożsamość europejska w tym miejscu skupiona została niczym w soczewce. Wielowiekowa tradycja i dziedzictwo wielokulturowej wspólnoty uczyniły z Łodzi symbol nowoczesności i gospodarczego sukcesu" – podkreślił Christopher Todd - Dyrektor Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej.

Zakres projektu objął remont elewacji budynków, remont wnętrz oraz przygotowanie wystawy stałej, w jednym z budynków przygotowano także magazyn studyjny. W ramach inwestycji wykonano również zewnętrzną instalację centralnego ogrzewania na terenie Skansenu oraz zagospodarowanie terenu. 7 z obiektów dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

"Dziś, w przededniu 600-lecia nadania Łodzi praw miejskich, oddany zostaje obiekt stanowiący kolejny pomost w historii tego miasta. Jego edukacyjny i historyczny wymiar jest nierozerwalnie połączony z nowoczesnością i innowacyjnością, które zapiszą następne karty historii miasta, tym razem w przyszłości" – Christopher Todd - Dyrektor Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej.

 Projekt Wzbogacenie oferty Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi poprzez modernizację infrastruktury, prace konserwatorskie i zakup wyposażenia kosztował ponad 15 mln zł. Dofinansowanie Unii Europejskiej wyniosło prawie 9 mln zł. 

Łódzki Park Kultury Miejskiej
Łódzki Park Kultury Miejskiej
Źródła: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Łódzkie_mikrohistorie
Łódzkie Mikrohistorie 
fot. HaWa

wystawa_MIASTO_MODA_MASZYNA
Wystawa Miasto Moda Maszyna
fot. Dariusz Kulesza

od_frontu_najstarsze_skrzydlo_Bialej_Fabryki
Najstarsze skrzydło Białej Fabryki
Żródła: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi 

Lodzki_Park_Kultury_Miejskiej
Łódzki Park Kultury Miejskiej
Żródła: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi