Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Wasilków na Podlasiu z nowym dworcem

Zakończyła się budowa nowego dworca w Wasilkowie. Obiekt otwarto dla podróżnych. Inwestycja została zrealizowana przy wsparciu Funduszy Europejskich.  

Nowy dworzec w Wasilkowie to niewielki dworzec aglomeracyjny. Odznacza się współczesną i minimalistyczną formą architektoniczną z ośmiometrową wieżą zegarową. Został wybudowany w formule typowego Innowacyjnego Dworca Systemowego.

Innowacyjne Dworce Systemowe, charakteryzują się proekologicznymi rozwiązaniami. W przypadku dworca w Wasilkowie zastosowano: system optymalizacji zużycia energii cieplnej oraz wody, energooszczędne oświetlenie oraz panele fotowoltaiczne do pozyskiwania „zielonej energii”.

"Inwestycja w nowy dworzec w Wasilkowie jest jedną z dwunastu zrealizowanych na trasie linii kolejowej nr 6, które zostały wsparte z budżetu Unii Europejskiej kwotą niemal 30 mln złotych. To projekt, którego celem jest ułatwienie podróży na trasie do Warszawy, a jego realizacja dowodzi tego, iż unijna Polityka Spójności już od 18 lat skupia się na poprawie życia każdego obywatela Unii Europejskiej. Wierzę, że dzięki wykorzystaniu nowych technologii, wykorzystanych przy budowie tego budynku, a także estetyce jego wykonania, komfort podróży koleją, dla mieszkańców Wasilkowa oraz innych miejscowości, w których dokonano podobnych inwestycji, w znaczący sposób się zwiększy i będzie zachętą do częstszego korzystania z tej formy komunikacji" - Christopher Todd – Dyrektor Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej.

Budowę dworca zrealizowano w projekcie Modernizacja wybranych dworców przy linii kolejowej nr 6 na odcinku Warszawa Wschodnia - Białystok - Kuźnica Białostocka, dofinansowanym ze środków unijnych Programu Infrastruktura i Środowisko. W ramach tej inwestycji przewidziano realizację 12 obiektów dworcowych: Ząbki, Tłuszcz, Przetycz, Barchów, Chrzęsne, Dobczyn, Szepietowo, Czyżew, Jabłoń Kościelna, Zdrody Nowe, Wasilków, Racibory. Dotychczas oddano do użytkowania dworce w miejscowościach: Szepietowo oraz Jabłoń Kościelna. 

Koszt całkowity projektu to 53 mln zł, z czego dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko wyniosło niemal 35 mln zł

Obiekt w Wasilkowie jest 25. inwestycją dworcową zrealizowaną z dofinansowaniem z Programu Infrastruktura i Środowisko, która została oddana do użytkowania. Jednocześnie to 10. Innowacyjny Dworzec Systemowy.