Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Wycieczkowy zawrót głowy

W minionym tygodniu laureaci konkursu „Jak Parki Narodowe pięknieją dzięki Funduszom Europejskim” wraz ze swoimi klasami wzięli udział w wycieczkach do parków narodowych. Klasa Blanki, laureatki w kategorii klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Szyldaku pojechała do Kampinoskiego Parku Narodowego, natomiast klasa Michaliny, zwyciężczyni w grupie wiekowej klas IV-VI ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pile odwiedziła Drawieński Park Narodowy.

Kampinoski Park Narodowy zaskoczył uczestników wycieczki ciekawostkami i pięknymi krajobrazami. Uczniowie przeszli ścieżkę dydaktyczną „Skrajem puszczy” znajdującą się we wsi Granica. Mali turyści dowiedzieli się, że w Kampinoskim Parku Narodowym żyje około 4 tysięcy gatunków zwierząt, a w granicach parku mogłoby się zmieścić aż 1890 stadionów narodowych! Natomiast obejście parku wzdłuż jego granicy zajęłoby tyle samo ile droga z Warszawy do Białegostoku. Wśród opowieści pani przewodnik pierwsze miejsce zajmował oczywiście król puszczy – łoś, którego poroże można było nie tylko zobaczyć, ale nawet dotknąć! Dzieci szczególnie zainteresowała również wieża widokowa, z której mogły podziwiać piękny horyzont oraz dowiedzieć się, że wilk wcale nie jest aż tak groźny.. dopóki się go nie sprowokuje. Na końcu leśnej wędrówki na zmęczonych turystów czekało ognisko z kiełbaskami i swojską zupą oraz upominki.

Grupa dzieci stoi przodem do tablicy informacyjnej nt. ścieżki dydaktycznej. W tle zieleń parku

Grupa dzieci dotyka eksponatów - rogów i poroża

Grupa dzieci czyta tablicę dotyczącą zasad zachowania w parku narodowym. Przed dziećmi stoi pani przewodnik w zielonym stroju leśnika.

Widok z wieży widokowej na horyzont parku. W oddali drzewa i łąka

Zbliżenie na gniazdo ptaków. Gniazdo trzyma w rękach pani przewodnik, wokół niej kilkoro dzieci.

Leśna ścieżka, w oddali grupa dzieci z przewodnikiem.

 

W Drawieńskim Parku Narodowym atrakcji również nie brakowało. Pierwszym punktem wycieczki była ekspozycja „Wodny świat” – mikroskala jeziora i rzeki Drawa pokazana w akwariach. Największą popularnością cieszył się wirtualny spacer... w kajaku, a wszystko to dofinansowane z Funduszy Europejskich z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Dalsza część wycieczki przebiegała już na świeżym powietrzu. Rozpoczynając od opowieści o Wale Pomorskim – niemieckim pasie umocnień od ówczesnej granicy Rzeszy z Polską. Na terenie parku zachowały się obiekty fortyfikacyjne, z czego największą część stanowią schrony bojowe. Po wojennych opowieściach przyszła pora na największe jezioro na terenie parku, czyli Jezioro Ostrowieckie, które liczy aż 387ha, a w swoim najgłębszym miejscu ma aż 28,5m! Niemniejszym zainteresowaniem uczestników wycieczki cieszyło się Jezioro Czarne – akwen unikatowy na skalę polską, jak i europejską. Jego wyjątkowość polega na niezwykłej przejrzystości wody, sięgającej niemal 7m. Co ciekawe, w najgłębszym miejscu jeziora zmieściłby się dwunastopiętrowy budynek, a jego dach mimo to przykrywałaby woda. Leśnym spacerem uczniowie dotarli do osady Ostrowite, gdzie podziwiali ryglowe budynki z lat 80 i 90 XIX wieku. Wędrówka zakończyła się na starym cmentarzu ewangelicko-augsburskim, gdzie wyjątkowe nagrobki w kształcie ściętego pnia drzewa symbolizują ścięte drzewo życia. Po tylu wrażeniach czekał już tylko poczęstunek przy ognisku i prezenty.

Grupa dzieci z opiekunem, w tle pomost oraz jezioro

Grupa dzieci z opiekunem, przed nimi dwa ekrany. Dwoje dzieci siedzi w kajakach i interaktywnie wiosłuje.

Jezioro, wokół jeziora lasy, na pierwszym planie pomost

Kładka przez jezioro, przez którą idzie grupa dzieci. Zmierzają w stronę lasu

Jezioro z perspektywy pomostu. Na pierwszym planie trawy, na drugim planie las otaczający jezioro

Grupa dzieci słucha przewodnika, odwrócone przodem do budynku ryglowego z białą elewacją

Grupa dzieci idzie przez las, po prawej stronie pomiędzy drzewami widać wodę.

Źródło zdjęć: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej