Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Za tym projektem przemawiają ekonomia i ekologia. Fundusze unijne wspierają transport intermodalny

Do PKP Cargo trafiło pierwsze 50 sztuk wagonów platform, które spółka kupiła dzięki realizowanemu projektowi „Zakup wagonów platform do przewozów intermodalnych przez PKP CARGO”. W planach jest zakup w sumie 936 sztuk takich wagonów. Projekt został dofinansowany kwotą 183,43 mln zł z funduszy unijnych Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Wagony platformy przeznaczone są do przewozu intermodalnych jednostek ładunkowych, czyli kontenerów. Te wagony, które do PKP Cargo dotarły w tym tygodniu, mają po 80 stóp długości. Oznacza to, że każdy wagon będzie mógł przewieźć aż 2 kontenery. Nowy tabor będzie pracował na terenie całej Polski, obsługując ponad 90 tras.

Na transport intermodalny ogromną uwagę zwraca Unia Europejska. Transport szynowy ma być jednym z priorytetów transportu w przyszłej perspektywie finansowej. Ma on wiele zalet – przenosi część ruchu towarowego z dróg na kolej, zmniejszając tym samym uciążliwość dla środowiska. Jest też bezpieczniejszy. Projekt prowadzony przez PKP Cargo sprawi, że ten rodzaj transportu będzie również efektywniejszy ekonomicznie.

Dostawa wagonów platform ma się zakończyć w 2022 roku.

Wagony platformy kupione przez PKP Cargo

Wagony platformy kupione przez PKP Cargo

Wagony platformy kupione przez PKP Cargo

Wagony platformy kupione przez PKP Cargo

Zdjęcia: PKP Cargo