Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Zaskakujące odkrycie w Sulęcinie

Sulęcin na ziemi lubuskiej doczekał się modernizacji sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągowej – w inwestycji dofinansowanej z Funduszy Europejskich. Przy tegorocznych pracach prowadzonych w centrum miasta łycha koparki natrafiła na mury dawnej kamienicy, w tym również solidnie zaopatrzoną piwnicę. Budowlańcy wyciągnęli z niej kilkadziesiąt pustych butelek po ziołowym likierze. Na szczególne zainteresowanie zasługuje fakt, że znajdujący się dawniej w owych butelkach trunek był nagradzany w międzynarodowych konkursach. Archeolodzy nadzorujący inwestycję dopatrzyli się niemieckich etykiet na flakonach, po których wywnioskowali, że trunek jest nadal dostępny u naszych sąsiadów zza Odry. Ponad 100-letnie eksponaty zostały przekazane do Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza.

***

Projekt „Rozbudowa i przebudowa oczyszczalni ścieków w Sulęcinie wraz z modernizacją sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągowej w aglomeracji Sulęcin” obejmuje rozbudowę i przebudowę oczyszczalni ścieków w Sulęcinie, modernizację systemu kanalizacji, przebudowę i remont sieci wodociągowej oraz rozbudowę stacji uzdatniania wody. Długość przebudowanej i wyremontowanej kanalizacji sanitarnej wyniesie łącznie niemal 6 km. Ponad 12,3 tys. dodatkowych osób będzie mogło skorzystać z ulepszonego oczyszczania ścieków. Natomiast z ulepszonego zaopatrzenia w wodę skorzysta ponad 11,5 tys. mieszkańców. Całkowita wartość projektu wyniosła ponad 51,6 mln zł, w tym dofinansowanie z Funduszy Unijnych z Programu Infrastruktura i Środowisko to kwota niemal 26 mln zł.

Trzy stojące butelki z etykietami oblepione ziemią

Ułożone jedna na drugiej butelki w  trzech rzędach w ziemi. Przed butelkami otwór wykopany w ziemi. W oddali blok mieszkalny

Zbliżenie na etykietę butelki, na której  nazwa trunku i  propozycja podania - na stole z daniem mięsnym.

Kilka leżących butelek na piachu, obok  kilka fragmentów potłuczonych butelek. W oddali betonowe płyty ułożone w formie chodnika.
Źródło zdjęć: Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze z/s w Świdnicy