Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Wiemy kto wybuduje tunel pod Świną. Jest umowa

Wykonawcą tej gigantycznej inwestycji będzie konsorcjum firm Porr SA (lider), Porr Bau GmbH, Gülermak Agir Sanayi Insaat ve Taahhüt AS oraz Energopol Szczecin SA.

Umowę z wykonawcą podpisał dzisiaj prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. W uroczystości, która odbyła się w centrum miasta, uczestniczył między innymi premier Mateusz Morawiecki.

"Będziemy pilnować każdego dnia, żeby za cztery lata tunel został rzeczywiście otwarty" – mówił premier.

W ocenie szefa rządu to przedsięwzięcie przełamuje coś, co było charakterystyczną cechą wielu lat poprzednich – niemożność i imposybilizm.

Świnoujście planuje zrealizować inwestycję do 2022 r. Najważniejszą częścią projektu będzie tunel o długości 1,76 km, który pozwoli kierowcom przejechać pod Świną, która dzieli miasto na dwie części. Zachodnia część miasta, położona na wyspie Uznam, nie ma drogowego połączenia z resztą Polski. Na wyspie mieszka 80 proc. populacji Świnoujścia. To tam znajduje się centrum miasta. Z kolei we wschodniej części zlokalizowany jest m.in. dworzec PKP. Pomiędzy wyspami Uznam i Wolin funkcjonują dwie przeprawy promowe – Warszów i Centrum.

Inwestycja dostała dofinansowanie unijne. Jej wartość to ponad 912 mln zł, a wysokość wsparcia z UE, z Programu Infrastruktura i Środowisko, to ponad 775 mln zł.

"Mamy już wszystko, co niezbędne, by inwestycja ruszyła. Jest wykonawca, co potwierdza zawarta dziś umowa i jest dofinansowanie unijne, które Komisja Europejska zatwierdziła pod koniec czerwca. Tak jak zapowiedział premier Morawiecki: razem z Ministerstwem Infrastruktury i Centrum Unijnych Projektów Transportowych będziemy monitorować realizację tego przedsięwzięcia" – skomentował obecny na uroczystości wiceminister inwestycji i rozwoju Witold Słowik.