Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Biblioteka i wiejska świetlica w budynkach dworcowych

Dworce w Kobylnicy i Pobiedziskach, które zostały właśnie otwarte po przebudowie, odzyskały swój historyczny blask, ale zyskały również nowe, nietypowe dla dworców funkcje. Obie inwestycje otrzymały dofinansowanie z Funduszy Europejskich.

Obydwa budynki to obiekty historyczne, które były modernizowane pod okiem konserwatorów zabytków z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Infrastruktura i Środowisko. Przebudowy dworców w Pobiedziskach (z 1872 roku) oraz w Kobylnicy (z 1914 roku) trwały prawie dwa lata. W tym czasie przeszły metamorfozę z poszanowaniem dla ich historycznego charakteru.

Renowację przeszły elewacje budynków wraz z detalami architektonicznymi, stolarka okienna i drzwiowa. Pojawiły się szyldy z nazwami stacji oraz nowoczesne oświetlenie.

To już nie tylko dworce

Przebudowa dworców w Kobylnicy i Pobiedziskach to nie tylko poprawa ich estetyki, wyglądu zewnętrznego, ale również nadanie im nowych funkcji ważnych dla społeczności lokalnej. W Kobylnicy, we wschodniej przybudówce dworca mieści się punkt pocztowy, natomiast w zachodniej świetlica wiejska o powierzchni ponad 100 m kw. Natomiast w Pobiedziskach powierzchnię na parterze i piętrze wynajął samorząd, który planuje tam otworzyć bibliotekę.

Bardziej dostępne, proekologiczne i bezpieczne

Nowe dworce to też inwestycje w dostępność dworców, ekologię i bezpieczeństwo. W obydwu obiektach wyeliminowano bariery architektoniczne, pojawiły się ścieżki prowadzące z polami uwagi, oznaczenia w alfabecie Braille'a, windy czy kontrastowa kolorystyka wnętrz.

Inwestycje stały się również okazją do wprowadzenie rozwiązań przyjaznych środowisku. Budynki ocieplono od wewnątrz, a także wymieniono w nich stolarkę okienną i drzwiową na tą o niskim współczynniku przenikania ciepła. Poza tym zainstalowano w nich pompy ciepła, energooszczędne oświetlenie w technologii LED oraz nowoczesne systemy zarządzania budynkiem (BMS), które optymalizują zużycie energii elektrycznej, cieplnej i wody.

Z kolei o bezpieczeństwo na dworcach i w ich otoczeniu zadbają nowoczesne systemy monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu.

Fundusze Europejskie

Budowę dworców zrealizowano w projekcie Modernizacja wybranych dworców przy liniach kolejowych nr 353, 131 oraz 3, dofinansowanym ze środków unijnych Programu Infrastruktura i Środowisko. Koszt całkowity projektu to ponad 109 mln zł, z czego dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko wynosi 73 mln zł.