Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Coś dla fanów podwodnych skarbów… w Poznaniu

Stalowe boje, unikatowe kotwice, fragmenty samolotów z czasów II wojny światowej, ciekawe znaleziska sięgające Średniowiecza… Kto lubi zagłębić się w historię? Polecamy wyjątkową wystawę, którą od dziś można oglądać w Poznaniu.

Mobilna, wielkoformatowa wystawa „Zabytki z toru wodnego Szczecin – Świnoujście” poświęcona jest cennym znaleziskom wydobytym podczas modernizacji tego toru do głębokości 12,5 m. Inwestycja była możliwa dzięki wsparciu Funduszy Europejskich z Programu Infrastruktura i Środowisko (było to ponad 1,2 mld zł).

W czasie prowadzenia prac wydobyto ponad 44000 przedmiotów ferromagnetycznych, w tym prawie 1700 obiektów niebezpiecznych! Oczywiście nie wszystkie zobaczymy na wystawie w Poznaniu. Można natomiast oglądać elementy niemieckiego pancernika kieszonkowego Lützow, zbombardowanego przez brytyjskie samoloty 16 kwietnia 1945 r. w Kanale Piastowskim w Świnoujściu. Zobaczymy także wiele różnego rodzaju i typu uzbrojenia, w tym broń i osobiste wyposażenie żołnierzy.

W trakcie oczyszczania toru natrafiono również na pozostałości amerykańskiego samolotu bombowego dalekiego zasięgu Boeing B-17 Flying Fortress. Archeolodzy znaleźli m.in. trójłopatowe śmigło, gwiazdowy silnik lotniczy Wright R-1820-97 Cyclone serii G oraz wielkokalibrowy karabin maszynowy Browning 50 cal M2.

Wystawa będzie dostępna w Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu (Oddział Muzeum Wojska Polskiego) od 13 maja do 30 czerwca tego roku. Kto jednak do Poznania nie będzie mógł się wybrać, polecamy serię naszych filmów „POIiŚ o przeszłości”. Jeden z odcinków poświęciliśmy zabytkom, które znaleziono w czasie prowadzenia inwestycji „Modernizacja toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 m” – „Podwodne skarby”.