Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Dom Mikołaja Kopernika wyróżniony w europejskim konkursie muzealnym

Gdzie Mikołaj Kopernik pierwszy raz spojrzał w gwiazdy? Oczywiście, że w Toruniu! W dwóch zabytkowych kamienicach należących dawniej do rodu słynnego astronoma znajduje się aktualnie muzeum – Dom Mikołaja Kopernika.

W ostatnim czasie obiekt został doceniony prestiżowym wyróżnieniem podczas gali rozdania nagród European Museum of the Year Award 2022 (EMYA). Tegoroczna gala odbyła się w estońskim Tartu.
W uzasadnianiu decyzji jury konkursu czytamy:  

„(...) do muzeum, które tworzy nowe podejście interpretacyjne dla muzeum biograficznego, ukazując relacje pomiędzy historią a miastem, a także pomiędzy biografią wielkiego człowieka a miastem. Projektu, który udowadnia, że można wykonać dobrą robotę przy ograniczonych zasobach i małym zespole kuratorów.”

Muzeum Domu Kopernika otrzymało wsparcie z Unii Europejskiej. Fundusze Europejskie pozwoliły na przeprowadzenie prac konserwatorskich i modernizacyjnych tego Muzeum w ramach projektu „Toruńska Starówka – ochrona i konserwacja dziedzictwa kulturowego UNESCO – etap II”. 
Inwestycja została dofinansowana z Programu Infrastruktura i Środowisko kwotą ponad 54 mln zł. Polega ona na realizacji prac konserwatorsko-budowlanych oraz adaptacyjnych w sumie w 13 różnych obiektach zabytkowych położonych w Zespole Staromiejskim.

W ramach projektu stworzono wyjątkową wystawę uzupełnioną o pokazy multimedialne 3D. Zwiedzający mogą podążać ścieżkami tematycznymi, m.in. o dawnej i współczesnej nauce, życiu codziennym rodziny mieszczańskiej w późnogotyckim hanzeatyckim domostwie oraz życiu i dziele Mikołaja Kopernika. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się poddasze z XV-wieczną więźbę dachową, z którego po raz pierwszy młody Mikołaj podziwiał rozgwieżdżone niebo. Goście mogą także korzystać z audioprzewodnika w trzech wersjach językowych oraz z audiodeskrypcji.

Więcej informacji o muzeum