Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Komisja Europejska zatwierdziła projekt wzmacniający sieć elektroenergetyczną dla OZE

Pozytywnie zakończyła się ocena przez Komisję Europejską projektu budowy dwóch dwutorowych linii elektroenergetycznych o napięciu 400 kV relacji Gdańsk Przyjaźń – Żydowo Kierzkowo – Słupsk wraz z budową dwóch stacji 400/110 kV Gdańsk Przyjaźń i Żydowo Kierzkowo. Inwestycja otrzyma ponad 232,7 mln zł dofinansowania unijnego z Programu Infrastruktura i Środowisko. 

Projekt będzie kosztował ponad 1,02 mld zł i ma się zakończyć w tym roku. W sumie powstanie prawie 378 km torów prądowych. Po jego zakończeniu możliwe będzie wyprowadzenie mocy z planowanych do budowy farm wiatrowych, przy zachowaniu bezpieczeństwa elektroenergetycznego kraju i niezawodnej pracy sieci. W dłuższej perspektywie powstała infrastruktura zapewni możliwość wyprowadzenia mocy z OZE docelowo nawet do 8GW. W związku z czym projekt umożliwia zmniejszenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery. 

Nadmorska inwestycja będzie wykorzystywać także funkcjonalności sieci inteligentnej (tzw. smart grid): dynamiczną ocenę obciążalności linii oraz pomiar obciążenia w czasie rzeczywistym (wraz z wizualizacją). 

Jest to już 103. pozytywna decyzja KE dla dużego projektu POIiŚ 2014-2020.