Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Międzynarodowy Dzień Książki

Zapach świeżego druku, papieru, lekko pozaginane rogi stron, ślady po rozlanej kawie, zakładka z przypadkowej rzeczy leżącej obok… wszystkie te znaki prowadzą do jednego słowa – KSIĄŻKA.

Jak wielu jest ludzi, tak wiele jest upodobań czytania książek, od tradycyjnych papierowych wydań począwszy, na wydaniach elektronicznych skończywszy.
23 kwietnia to dzień szczególny dla wielbicieli książek, bo to Międzynarodowy Dzień Książki. Jest to doskonały powód, żeby zaprezentować kilka projektów, które łączą w sobie miłość do książek i dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Bez wątpienia domami książek są Biblioteki, zarówno te mniejsze, jak i większe potrafią mieć swój własny niepowtarzalny klimat.

Fundusze Europejskie pomagają zatrzymać ten niezwykły klimat.  

Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu

Poznański księgozbiór należy do najstarszych z obecnie istniejących w Polsce. Przez lata Biblioteka Raczyńskich musiała pomieścić swoje zbiory na powierzchni wynoszącej w sumie 2,5 tys. m2, w dodatku w dwóch oddalonych od siebie budynkach. Z pomocą przybyły Fundusze Europejskie, dzięki którym rozbudowano budynek Biblioteki o nową część połączoną funkcjonalnie i komunikacyjnie obie lokalizacje, czyli pl. Wolności 19 i ul. Św. Marcina 65, gdzie znajduje się charakterystyczny zabytkowy gmach. Dzięki środkom z Unii Europejskiej powierzchnia całkowita zwiększyła się o ponad 11 tys. m2. Nowe skrzydło Biblioteki Raczyńskich otwarto w 2013r., w ramach realizacji projektu z perspektywy finansowej 2007 – 2013. Koszt inwestycji wyniósł niemal 32 mln zł ze środków UE. Jednak to nie koniec roli Funduszy Unijnych w tym obiekcie. Z końcem marca 2021 r. podsumowano projekt polegający na modernizacji budynku oraz konserwacji i digitalizacji cennych bibliotecznych zbiorów. Gmach Biblioteki Raczyńskich uzyskał przestrzeń do prowadzenia działań artystycznych i edukacyjnych. Został dostosowany również do swobodnego korzystania przez osoby z niepełnosprawnościami. Digitalizacji i konserwacji uległy atlasy od XVI do XIX wieku, w tym najcenniejszy w zbiorach atlas - Novus atlas absolutissimus, pierwszy nowożytny atlas świata zawierający ponad 500 ręcznie kolorowanych map. Fundusze Europejskie pozwoliły zadbać o unikat w skali krajowej. Całość inwestycji w ramach perspektywy 2014-2020, kosztowała ponad 21 mln zł, natomiast dofinansowanie z środków UE ponad 14 mln zł. Jesteś ciekawy jak przebiegały prace w Bibliotece Raczyńskich? Odwiedź stronę Biblioteki. 

Biblioteka Narodowa

W Bibliotece Narodowej spotykają się różne środowiska, m.in. naukowe, literackie, dziennikarskie, ale także czytelnicy z Polski i zza granicy. Przestrzenie ogólnodostępne w Bibliotece są wizytówką całej instytucji. Stąd pojawiła się konieczność modernizacji i zaaranżowania różnych sposobów korzystania ze zbiorów. Fundusze Europejskie pomagają stworzyć przestrzeń dla odpoczynku i rekreacji. Realizacja projektu pozwoli na korzystnie z czytelni i przestrzeni publicznych Biblioteki na kilka sposobów: tradycyjny i nowoczesny poprzez ekrany dotykowe, jak również przez bazy danych. Zachęcamy do śledzenia galerii zdjęć z postępów prac, na stronie internetowej Biblioteki Narodowej. Wkład środków z Unii Europejskiej na realizację tej inwestycji z obszaru kultury wyniósł ponad 22,2 mln zł. W siedzibie głównej Biblioteki Narodowej realizowany jest również projekt modernizacji energetycznej  budynku przy al. Niepodległości 213 w Warszawie. Dzięki dofinansowaniu z Funduszy Unijnych wdrożony będzie szereg działań przyczyniających się do obniżenia poziomu zużycia energii, jak docieplenie budynku, montaż paneli fotowoltaicznych, modernizacja systemów wentylacji i oświetlenia. Inwestycja uzyskała dofinansowanie UE w kwocie ponad 9,4 mln zł.  

Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego w Warszawie

Modernizacja i przebudowa Biblioteki przy ul. Koszykowej przebiegała w ramach dwóch projektów, z obu perspektyw finansowych Programu Infrastruktura i Środowisko. Pierwszy z nich polegał na wyburzeniu oficyn znajdujących się na tyłach gmachu im. Stanisławów Kierbedziów. Za sprawą Funduszy Unijnych centralnym obszarem Biblioteki stały się czytelnia, wypożyczalnia, strefa funkcjonalna z recepcją, rejestracją i informacją, zlokalizowane na poziomie parteru. Swoją powierzchnię powiększyły także magazyny zamknięte, wyposażone w metalowe przesuwne regały. Cały gmach Biblioteki został wyposażony w instalację klimatyzacji. Koszt I etapu przebudowy wyniósł ponad 60 milionów złotych, natomiast dofinansowanie unijne to kwota niemal 20 mln zł. Dzięki tym środkom powierzchnia Biblioteki zwiększyła się o niemal 3 tys. m2. Sprawdź jak przebiegała ta inwestycja na stronie internetowej Biblioteki. Drugi etap przebudowy polegał na remoncie tzw. budynku Plomby, który został dostosowany do bieżącego rozwoju technologicznego bibliotek. Dzięki przeprowadzeniu inwestycji wszystkie działy są usytuowane w jednym miejscu. Dofinansowanie ze środków UE pozwoliło odtworzyć historyczne wejście bramowe tzw. Syrenka, która jest głównym wejściem do całego zespołu budynków Biblioteki. Ten etap inwestycji kosztował w całości ponad 26 mln zł, w tym dofinansowanie z Funduszy Europejskich to kwota niemal 12,6 mln zł. Chcesz zapoznać się z drugim etapem przedsięwzięcia? Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej.

 

Biblioteka - regał z książkami
Żródło: fot. Ireneusz Frączek

Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego w Warszawie - widok z góry na czytelnie
Żródło: fot. Ireneusz Frączek

 

Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego w Warszawie - czytelnia
Żródło: fot. Ireneusz Frączek

Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego w Warszawie - fasada zewnętrzna budynku Biblioteki
Żródło: fot. Marcin Kowalski

Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego w Warszawie - ujęcie zewnętrznej fasady Biblioteki wraz z rosnącym obok drzewem
Żródło: fot. Marcin Kowalski

Termomodernizacje budynków Bibliotek

Fundusze Unijne dbają także o energetyczną stronę Bibliotek, o Bibliotece Narodowej i projekcie termomodernizacji wspominaliśmy wyżej.

Środki z UE pomogły także Politechnice  Śląskiej w Gliwicach, która uzyskała dofinansowanie UE w kwocie ponad 3,6 mln zł na termomodernizację budynku Biblioteki Głównej Politechniki Śląskiej. Realizacja projektu polegała m.in. na wymianie okien, drzwi, modernizacji systemu wentylacji, czy też dociepleniu ścian zewnętrznych i stropodachu oraz montażu instalacji fotowoltaicznej. W Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego w Łodzi przy ul. Matejki 32/38 i przeprowadzono termomodernizację i renowację elewacji. Za ponad 2,2 mln zł dofinansowania UE docieplono ściany zewnętrzne i stropy, wymieniono okna i drzwi, zmodernizowano instalację c.o. Natomiast za niemal 266 tys. zł środków z budżetu UE dofinansowano termomodernizację biblioteki Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Projekt obejmował m.in. modernizację instalacji ogrzewania centralnego, docieplenie budynku oraz wymianę stolarki okiennej. Działania w tych projektach pozwoliły na zmniejszenie zapotrzebowania na energię, co w konsekwencji spowodowało ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza.