Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Muzeum, Pamięć, Sybir

Te trzy, bardzo wymowne słowa doskonale opisują misję Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Syberia i Sybir wydają się podobnymi pojęciami, jednak mają odmienne znaczenia. Różnicę pomiędzy nimi pomagają zrozumieć Fundusze Europejskie, szczególnie projekt Wykonanie wystawy stałej i zakup wyposażenia na potrzeby Muzeum Pamięci Sybiru, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Syberia, to kraina geograficzna w Azji, natomiast Sybir oznacza miejsca, do których trafiali polscy zesłańcy. Wystawa stała Muzeum Pamięci Sybiru przedstawia represje i rodzinne tragedie związane z trudną historią, ale prezentuje także niezwykłą moc ludzi, którzy mieli odwagę przeciwstawić się siłom okrutnych systemów. Wystawa zrealizowana dzięki Funduszom Europejskim, to opowieść, jaką mogło napisać tylko życie.

Kompozycja wystawy jest odpowiedzią na najnowocześniejsze tendencje w muzealnictwie, czyli połączenie multimediów, autorskiej narracji i oryginalnych eksponatów. Podczas zwiedzania ekspozycji będzie można usłyszeć głosy bezpośrednich świadków historii – Sybiraków. 

Muzeum Pamięci Sybiru

Źródło: Muzeum Pamięci Sybiru

W ramach projektu powstało nagranie główne z elementami słuchowiska, 6 ścieżek obcojęzycznych, ścieżka z audiodeskrypcją dla osób niewidomych i niedowidzących, a także ścieżka dla osób niesłyszących i niedosłyszących z lektorem języka migowego. Dzięki współfinansowaniu projektu z Funduszy Europejskich, do Muzeum dostarczono 250 odtwarzaczy audioprzewodnika oraz rozmieszczono 35 znaczników wyzwalających nagrania automatycznie, a także kolejnych 30 uruchamiających treści dodatkowe. Otwarcie wystawy stałej planowane jest na 17 września 2021 r.

Szczególnie zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej, na której można zmierzyć się z przeszywającymi historiami Sybiraków oraz obejrzeć film obrazujący przesłanie projektu.

Muzeum Pamięci Sybiru

Źródło: Muzeum Pamięci Sybiru

Muzeum Pamięci Sybiru

Źródło: Muzeum Pamięci Sybiru

 

Muzeum Pamięci Sybiru

Źródło: Muzeum Pamięci Sybiru

Całkowita wartość inwestycji  wyniosła niemal 13 mln zł, natomiast dofinansowanie z Funduszy Europejskich, z Programu Infrastruktura i Środowisko ponad 6,8 mln zł.