Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Pomagamy pomagać. Fundusze Europejskie dla strażaków

Bezpieczeństwo to bardzo ważna sfera publicznego życia, którą wspierają fundusze unijne Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). W Święto Strażaka przypominamy, że również Państwowa Straż Pożarna (PSP) jest naszym beneficjentem i m.in. zapewnia bezpieczeństwo na polskich drogach.

Chyba każdy zna wiersz „Pali się!”. To w nim o dzielnych strażakach pisał Jan Brzechwa (a wspaniałą interpretację wiersza nagrał później Jan Kobuszewski). Ale współczesnym strażakom daleko do tych opisywanych 7 dekad temu. Nie martwią się dziurawą beczką ani niepodkutym koniem. Do dyspozycji w codziennej pracy mają specjalistyczny sprzęt w postaci samochodów dowodzenia i łączności, ratownictwa technicznego, chemicznego czy samochodów ratowniczo-gaśniczych. Z pieniędzy POIiŚ PSP kupiła również zestawy hydraulicznych narzędzi ratowniczych, chromatografy jonowe, zestawy do oświetlenia terenu akcji z agregatem prądotwórczym i wiele innego, niezbędnego sprzętu.

Na dwa projekty PSP z obszaru bezpieczeństwa w ruchu drogowym przeznaczone zostało 523,28 mln zł dofinansowania unijnego POIiŚ. Dzięki tym pieniądzom strażacy przede wszystkim mogą skuteczniej przeprowadzać akcje ratunkowe na obszarze całego kraju. Sprawniejsza jest też ewakuacja osób poszkodowanych w wypadkach na drogach. Strażacy mogą szybciej likwidować skutki zdarzeń, które stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz dla środowiska naturalnego.