Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Wiosna melduje się w kalendarzu

Co najlepiej zwiastuje zbliżającą się wiosnę? Oczywiście bociany!

Skoro bociany to pora lepiej poznać projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko, „BocianiMy w Lasach. Dobre praktyki ochrony i zarządzania populacją bociana czarnego Ciconia nigra na terenach leśnych”.

Główna postać projektu - bocian czarny nie jest powszechnie znany, wiedzie skryty tryb życia w lesie, na terenach trudnodostępnych. Dlatego też rolą projektu była ochrona siedlisk i zarządzanie populacją bociana czarnego. Co to oznacza? Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej śledzenie ptaków stało się łatwiejsze za sprawą specjalistycznych urządzeń (loggerów), udało się również stworzyć internetową mapę lotów.

Efektywna ochrona bociana czarnego wiąże się także m.in. z monitoringiem bezpieczeństwa gniazd i lęgów za pomocą zakupionych i zamontowanych w projekcie fotopułapek oraz zabezpieczeniem opaskami drzew gniazdowych przed drapieżnikami, a także odbudowie i wzmocnieniu sztucznych gniazd narażonych na spadanie. Realizacja inwestycja pozwoliła również na aktualizację stref ochronnych, w tym opis i pomiar siedlisk lęgowych oraz drzew gniazdowych. 

Niezwykle ciekawą atrakcją w projekcie jest śledzenie bocianich lotów. Te czarne, długonogie ptaki pokonują setki kilometrów. Jeśli jesteś ciekawi gdzie właśnie stacjonują bądź czy doleciały szczęśliwie do gniazda – zapraszamy do śledzenia profilu projektu w social mediach.

Całkowita wartość projektu wyniosła niemal 1,3 mln zł, w tym dofinansowanie z Unii Europejskiej to kwota ponad 1,04 mln zł

Zainteresowani szerszą wiedzą na temat projektu? Zajrzyjcie na stronę

Jeśli jesteście ciekawi jak wygląda promocja tego i innych projektów dofinansowanych z Programu Infrastruktura i Środowisko od kulis?

Koniecznie przeczytajcie publikacje - Dobre praktyki w promowaniu projektów unijnych wspieranych z Programu Infrastruktura i Środowisko - przewodnik dla początkujących i średniozaawansowanych.

Na gałęzi stoją dwa czarne bociany, z obrączkami na nogach.

Źródło: Leśny Zakład Doświadczalny SGGW w Rogowie